Gdy rodzi się nasze maleństwo, promieniujemy zadowoleniem i dumą. Z wiekiem cieszymy się jego sukcesami, oraz trwamy przy nim w okresie smutku. Jesteśmy rodziną. Jednak jak w każdej rodzinie, powinien zostać zachowany podział: każdy potrzebuje miejsca, które będzie należało tylko do niego. Nasze dziecko również. Gdy jest małe, nie ma to dla niego większego znaczenia. Inaczej odbiera to nastolatek.
Najważniejsze jest pokojowe nastawienie
Gdy nasza pociecha przychodzi na świat powinniśmy być przygotowani absolutnie na wszystko. Niczego nie możemy robić na ostatnią chwilę- wszystko powinno być gotowe z wielkim wyprzedzeniem. Do takich rzeczy należy przede wszystkim pokój naszego dziecka: to w nim będzie spędzać noce, bawić się i uczyć. Na początku rzeczywiście nie potrzeba mu wiele: dopasowane łóżko, biurko i ogromna (jak dla dziecka) ilość miejsca do zabawy. W pierwszych latach życia nasze dziecko, niezależnie od płci skupia się prawie wyłącznie na beztroskiej zabawie, a więc nie musimy się kłopotać wystrojem. Jednak każdy rodzic musi liczyć się z tym, że kiedyś nadejdzie TEN wiek: nasze córeczki przestaną być księżniczkami w diademach, a staną się młodymi damami.
Synowie również zaczną ignorować zabawy w piratów w domku na drzewie, skupiając swoją uwagę na podbijaniu niewieścich serc. Wszystko będzie dla nich nowe, ważne i niezrozumiałe. Potrzebują więc teraz tego, aby ich pokojowa ostoja nie była już miejscem zabaw, a wyciszenia. Ważne jest, aby pokoje dzieci mogły ?rosnąć? wraz z nimi.
Urządzajmy je od samego początku w taki sposób, aby z biegiem lat zmieniać w nim jak najmniej, ale i tak osiągnąć widoczny efekt. Pokoje młodzieżowe chłopięce są bardziej podatne na tego typu zabiegi. Młode kobiety posiadają zmienne nie tylko nastroje, ale i gusta: dzisiaj podoba im się jedno, a następnego dnia ich zdanie zmienia się o 180 stopni. Z chłopcem nie ma tego typu problemów. Wystarczy kilka konsultacji z dzieckiem i praktycznych pomysłów, aby aranżacje pokoju młodzieżowego dla chłopca określiły się same.
Wszystko dla chłopca
Pokój chłopca powinien być przede wszystkim funkcjonalny, a także oryginalny. Młodzież od zawsze zwracała uwagę na przykuwające uwagę elementy. Im bardziej kontrowersyjne (ale ze smakiem), z tym większą aprobatą ze strony dziecka się spotkają. Nasz nastoletni ?prawie? mężczyzna doceni więc kolory ścian w niespotykanych połączeniach kolorystycznych.
Oczywiście, najmodniejsze są szarość i kontrast bieli z czernią. Jednak coraz szersze grono zwolenników pozyskują inne barwne przeciwieństwa turkus i żółty, czerń i granat czy fiolet i zieleń. Malowanie wszystkich ścian na jeden kolor dla wielu osób jest już nudne, warto więc porozmawiać z dzieckiem na jakiej zasadzie on chciałby urządzić swoją oazę: wariacki design ścienny, czy może spokojne użycie bieli i wybór przykuwającej wzrok fototapety do pokoju młodzieżowego.
Wisienką na torcie będą dobrane kolorystycznie i tematycznie dodatki. Meble młodzieżowe dla chłopca nie są dużym problemem. Współczesna gama modeli mebli jest niezliczona. Znając upodobania naszej pociechy, możemy jednak ten zakres ograniczyć do zdecydowanego minimum. Meble do pokoju chłopięcego muszą być w stanie pomieścić jego garderobę, oraz jak największą ilość rzeczy związanych z jego hobby.
Nie wskazane jest kupowanie meblościanki, która według nas jest świetna- to nie my zamieszkamy w tym pokoju. Lepszym wyborem będą proste, nowoczesne meble np. o polerowanych frontach (powiększą one optycznie małe wnętrze) lub modułowe szafki. W pokoju młodzieżowym zagospodarować należy każdą wolną przestrzeń jednocześnie nie tłamsząc pomieszczenia. Należy zachować umiar, co zwróci się nam z nawiązką w postaci wdzięczności naszego chłopca.
Podsumowanie
Aranżując pokój dla chłopca należy mieć na uwadze wiele aspektów: kolory, faktury, meble, dodatki, no i w końcu: budżet. Nic jednak nie ma takiej wartości, jak uśmiech zadowolenia na twarzy naszego dziecka. Zadbaliśmy o to, żeby nasz syn miał wymarzone miejsce tylko dla siebie, lub jeśli tego zapragnie: do podziału z przyjaciółmi.