Jednym z wyrobów powszechnie oferowanym przez hurtownie stali są wiązki drutu o różnej średnicy oraz parametrach technicznych. Ich przeznaczenie zależne jest nie tylko od tego, jaki jest wymiar przekroju poprzecznego podłużnych, stalowych elementów ciągnionych, ale także od właściwości stopu, który został użyty podczas produkcji.
Druty do siatek zbrojeniowych
Jedną z branż, która często wykorzystuje druty oraz walcówkę jest budownictwo ? zarówno w procesie samej budowy, jak i wytwarzania innych wyrobów, które znajdują zastosowanie podczas wznoszenia obiektów. Jeśli chodzi o przemysłową stronę zastosowań stali w kręgach należy wspomnieć o zakładach produkcyjnych zajmujących się wytwarzaniem ogrodzeń panelowych lub siatkowych. W zależności od tego, jaki typ rozwiązań jest wytwarzany w danym ciągu technologicznym, wybiera się średnicę oraz gatunek stali. W przypadku ogrodzeń panelowych zgrzane ze sobą drobne pręciki poddaje się procesowi chromowania, aby uzyskać powłokę odporną na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych. Jeśli fabryka zajmuje się ogrodzeniami siatkowymi, druty często pokrywane są warstwą tworzywa sztucznego. Jest ona znacznie mniej wytrzymała niż powłoka powstająca w procesach chemicznych, jednak również chroni metalowe druty przed korozją. Do drugiej grupy zastosowań tego rodzaju materiałów należą czynności związane z bezpośrednią realizacją prac budowlanych.
Żebrowane druty stalowe okrągłe znajdują zastosowanie w tworzeniu siatek zbrojeniowych. Ze względu na niewielką średnicę prętów dostarczanych na budowę w kręgach, najczęściej wykonana siatka pełni rolę wzmocnienia przeciwskurczowego. Przekroje o minimalnej średnicy 2 mm mogą być jednak stosowane podczas wzmacniania ścian murowanych, a w sytuacjach wyjątkowych nawet tynków zewnętrznych. Dawniej wykorzystywane były one bardzo często podczas wykonywania sklepień, stropów, tynków zewnętrznych, termoizolacji np. metoda ciężką mokrą oraz podczas murowania nadproży. Pełniły one wtedy funkcję podobną jak popularna dzisiaj bednarka, czyli taśma służąca m.in. do wzmacniania spoin. Dlaczego właśnie stal ma tak szerokie zastosowanie w budownictwie? Wielu osobom wydaje się, że przekroje o średnicy kilku zaledwie milimetrów nie są wystarczająco wytrzymałe, aby mogły służyć za wzmocnienie konstrukcji.
Warto jednak pamiętać, że najczęściej stosuje się specjalnie ułożone z nich siatki, przez co uzyskuje się szkielet o bardzo dobrych parametrach technicznych. Stal jest także bardzo wytrzymała na rozciąganie, dzięki czemu już niewielka jej ilość wzmacnia kruchy beton przed uszkodzeniami spowodowanymi zginaniem.