Schody drewniane

Zalety schodów zrobionych z drewna

Głównym sposobem na stworzenie przejścia między dwiema kondygnacjami w budynku jest zbudowanie schodów. Buduje się je na etapie stanu surowego lub podczas prac wykończeniowych. Schody wykonane z drewna montuje się w trakcie wykańczania budynku. Prawo budowlane dopuszcza zastosowanie takich schodów w przypadku, gdy budynek ma nie więcej niż dwie kondygnacje.

Jak i gdzie wykonać schody drewniane?

Schody drewnianeDrewno to odporny na upływ czasu i uniwersalny materiał, który można dopasować do pomieszczeń w stylistyce skandynawskiej, rustykalnej, klasycznej czy minimalistycznej. Trwałe i solidne schody drewniane wykonuje się z drewna bukowego. Ma ono jasną barwę i jednolitą strukturę. Drewno bukowe jest proste w obróbce ? można mu nadać ciekawe kształty poprzez wiercenie, cięcie i frezowanie. Niedrogim gatunkiem odpornym na uszkodzenia mechaniczne jest sosna. Należy dbać, aby schody wykonane z drewna sosnowego nie były wystawione na długotrwałe działanie wilgoci. Schody produkuje się także z drewna świerkowego. Dużą odpornością na wilgoć cechują się schody wykonane z drewna dębowego i jesionowego. Schody mogą różnić się od siebie nie tylko wykorzystanym materiałem, ale także typem konstrukcji. Popularne są schody policzkowe, które posiadają dwie belki połączone stopnicami i podstopnicami. Konstrukcję wzmacnia się ukrytym metalowym prętem. Jeżeli trzeba kupić wytrzymałe drewniane schody Małopolska jest do tego odpowiednim regionem ? działają tam warsztaty stolarskie, które wykonują stopnie na indywidualne zamówienie.

Schody drewnianeInformacje techniczne dotyczące schodów powinny znaleźć się w projekcie budowlanym. Alternatywą dla tradycyjnych schodów policzkowych jest konstrukcja dywanowa. Jest ona pozbawiona nośnych belek, a stopnie i stopnice mają taką samą długość. Schody posiadające ponad piętnaście stopni muszą posiadać miejsce pozwalające na odpoczynek. Częstą praktyką jest także wykańczanie drewnem schodów betonowych. W małych pomieszczeniach sprawdzą się schody kręcone, które zamontowane są do umieszczonego centralnie słupka i zewnętrznej poręczy. Schody spiralne wspiera się dodatkowymi podporami. Montaż schodów z drewna nie jest skomplikowany, wymaga za to precyzyjnych pomiarów. Małopolscy fachowcy są w stanie zamontować schody w jeden dzień ? w przeciwieństwie do schodów betonowych są one dostępne od razu po zakończeniu prac.

Schody mogą różnić się od siebie materiałem, konstrukcją, a także rodzajem balustrady. Można ją wykonać z drewna ? tego samego lub innego gatunku ? metalu czy szkła. Koszt drewnianych schodów zależy od takich czynników jak ich wysokość i zastosowane materiały.

Leave a Comment