Z jakiego materiału wykonane są zbiorniki na wodę?

W ostatnim czasie zwraca się uwagę na szczególną rolę odpowiedniego przygotowania do przechowywania wody. Oczywiście chodzi tutaj w szczególności o wodę deszczową do czego zazwyczaj stosowane są różnego typu zbiorniki. Ich pojemność jak też i jakość wykonania dostosowana powinna być do szacowanego zapotrzebowania na deszczówkę.

Zbiorniki na wody – z czego je się wykonuje?

Jeszcze jakiś czas temu najczęściej stosowanymi rodzajami takich zbiorników były te wykonane z betonu. Wyróżniają się one z pewnością bardzo wysoką odpornością mechaniczną. Okazuje się być to szczególnie ważne na przykład w sytuacji transportu. Posiadają one dodatkowe zbrojenia stworzone z użyciem solidnych stalowych prętów. Dawniej stosowane pojemniki na deszczówkę tego typu miały jednak poważną wadę. Przejawiała się ona w stopniowej utracie przez nie początkowej szczelności. Jest to związane z naturalnymi właściwościami betonu, mającego tendencję do pękania czy też wykruszania się na przykład pod wpływem zmieniających się temperatur. W obecnym czasie jednak betonowe zbiorniki na wodę w Bochni są dodatkowo wzmocnione warstwą tworzywa, szczególnie po ich stronie zewnętrznej. Tym samym taka konstrukcja może być wykorzystywana przez bardzo długi czas bez konieczności wymiany czy też naprawy. Nieco bardziej nowoczesnym rozwiązaniem okazują się być zbiorniki na deszczówkę wykonane z tworzywa. Zazwyczaj do ich produkcji stosowane są plastiki wyróżniające się wysoką gęstością. Podstawową ich zaletą jest fakt, że nie tracą one w zdecydowanej większości przypadków swoich właściwości. Jest to niezmienne niezależnie od aktualnych warunków środowiskowych. Kolejną ich zaletą wydaje się być ich znacznie niższa waga. Tym samym takie pojemniki mimo porównywalnej pojemności do tych betonowych mogą być nawet o ? lżejsze. Ich transport na miejsce montażu jest więc zdecydowanie mniej problematyczny, nie wymuszając stosowania dźwigu ale mniejszych i mobilniejszych maszyn HDS.

Tak naprawdę jednak obydwa powyżej opisywane rozwiązania mają obecnie swoich zwolenników. W ostatnim czasie zwraca się uwagę na niepodważalne korzyści wykorzystywania zbiorników na wodę deszczową. Dzięki nim można bowiem ograniczyć koszty utrzymania gospodarstwa, zarówno tego domowego jak i rolnego. Aby tak jednak było bardzo ważne jest aby wybrać odpowiedni typ takiego właśnie zbiornika. Tymi wykorzystywanymi obecnie najczęściej są te wykonane z tworzywa sztucznego jak też i betonu. Obydwa posiadają pewne istotne zalety jak też i wady i sprawdzać się mogą w pewnych sytuacjach równie dobrze.

Leave a Comment