Wystrojone łazienki

Przebywając w łazience, pragniemy oddawać się jedynie kontemplacji i skupieniu na własnej osobie. Chcemy pozostawić codzienność za drzwiami i chociaż przez krótki czas zażyć chwili prywatności. Łazienka jest do tego idealnym miejscem: mała czy duża, dobrze urządzona sprawia, że czujemy się w niej komfortowo i swobodnie. Jak osiągnąć łazienkową nirwanę?

Prywatna świątynia

Nie ma co ukrywać iż na nagromadzenie pozytywnej energii ma wpływ nasze otoczenie. O wiele łatwiej jest przejąć kojące wibracje w miejscu, w którym nakłania do tego jego wystrój. Według tej zasady postępują projektanci wnętrz: przeznaczeniem sypialni jest zapewnienie wypoczynku i błogiego snu, a więc powinna być urządzona w sposób kojący zmysły i wręcz namawiający do tego, aby zanurzyć się w senną otchłań. Z kolei pokój dzienny i kuchnia to pomieszczenia, w których spędza się największą część dnia: spotkania towarzyskie, czas wolny w gronie rodziny itp.

Powinny one więc pobudzać do działania i dawać siłę na cały dzień. Łazienka natomiast jest swego rodzaju odskocznią od rzeczywistości. Za zamkniętymi drzwiami, możemy poświęcić kilka chwil (lub więcej) jedynie samemu sobie: pomedytujmy nad nieogarniętym ludzkim umysłem , zastanówmy się nad dotąd nieudowodnionym istnieniem czarnej dziury w damskiej torebce lub po prostu oddajmy się własnej próżności podziwiając swe wdzięki w łazienkowym lustrze. Jeżeli żadna z tych opcji nas nie satysfakcjonuje, pozostają nam dwa wyjścia, które trzymaliśmy na zakończenie: wyłączenie umysłu w toni gorącej wody i gęstej, wonnej piany lub chłodny i orzeźwiający prysznic w upalny dzień. Czy oczy naszej wyobraźni podążają w tym samym kierunku?

Łazienka w nowoczesnym wydaniu

W łazience poszukujemy przede wszystkim spokoju. Chodzi nam o to, aby móc skupić się nad bieżącymi sprawami, w odosobnieniu przemyśleć swoje decyzje lub uciec od problemów. Nie zależy nam na przytłaczających wzorach i kolorach czy na wszechogarniających bibelotach i szpargałach. Ukojenie przynosi przejrzysty ład i harmonia: nasza oaza spokoju jest tak uporządkowana, jak powinien być nasz umysł (przynajmniej tego właśnie się spodziewamy). Organizując wystrój łazienki mającej spełnić te standardy skupmy się na propozycjach, jakie niosą ze sobą modne, nowoczesne rozwiązania. Łazienka, nawet jeśli jest mała, musi być przestronna dla użytkownika i sprawiać wrażenie większej, niż jest w rzeczywistości.

Unikajmy przesady i zbyt wielu ozdób- łatwo przesadzić z dodatkami, przez co aranżacja nabierze kiczowatego charakteru, dodatkowo: gładkie i puste powierzchnie łatwiej jest utrzymać w czystości. Elegancja nie ukazuje się w ilości akcesoriów, ale w prostocie, dlatego tego typu łazienki są coraz częściej występującym trendem. Jednym z łazienkowych stylów jest łaźnia industrialna. Charakteryzuje się ona surowością i nowoczesnością. Prym wiodą tutaj odcienie bieli i czerni, ale i szarość. Elementem wzbogacającym aranżację są cegły, beton i surowe drewno.

Mimo iż warunki panujące w łazienkach (para, zmiana temperatury) nie sprzyjają utrzymaniu tych materiałów w dobrym stanie przez dłuższy okres, idealnym rozwiązaniem są płytki łazienkowe imitujące drewniane wzory czy klasyczną cegłę. Minimalistyczny eklektyzm to również świetne rozwiązanie do łazienki, zwłaszcza takiej o niewielkich rozmiarach. Nie jest ona przyjaciółką zbędnych dodatków, za to ceni sobie niecodzienne wykończenia oraz błysk. W tym sezonie, modna glazura łazienkowa to duże płyty w odcieniach wyrazistego turkusu i głębokich błękitów, w połączeniu z metalami w złotym lub miedzianym kolorze w stylu retro.

Ze szczyptą przytulnego uroku

Jeżeli zależy nam na odrobinie przytulnego klimatu wśród nowoczesności, powinniśmy wybrać jasne i pastelowe płytki aranżacje łazienek z ich użyciem wcale nie skazują nas na ?babcine? rozwiązania. Płytki w naturalnych kolorach o wykończeniu błyszczącym, matowym lub reaktywnym (z zabezpieczeniem na bazie żywic) skutecznie powiększą łazienkę w stylu skandynawskim. Wystrój ten zezwala na minimalistyczne, naturalne akcesoria tj. wiklinowe kosze, czy drewniane pudełka dla zachowania porządku.

Zdarza się, że kafelki do łazienek o tej tematyce umieszczane na fragmentach ścian mają delikatne, geometryczne wzory podkreślające nowoczesny design wnętrza. Absolutnym hitem są również żłobione i rzeźbione płytki trójwymiarowe. Nadają one głębi ścianom, a ich struktura wydaje się bardziej przestrzenna. Ich nowoczesny chłód idealnie sprawdzi się zarówno w przypadku aranżacji futurystycznej czy postindustrialnej, jak i glamour: klasyczna i elegancka biel i czerń, urozmaicona oryginalnymi złotymi dodatkami i kryształowymi lampami- idealne miejsce dla wytwornej wielbicielki hydromasażu.

Chociaż ze względu na panujące trendy i chęć powiększenia pomieszczenia wybierane są płytki pokaźnych wymiarów, nic nie stoi na przeszkodzie, aby wybrane fragmenty ścian przyozdobić ich miniaturową wersją. Drobne płytki eksponujące część łazienki mogą skutecznie wydłużyć lub poszerzyć łazienkę, a także przykuć wzrok obserwatora.

Leave a Comment