łazienka w greckim stylu

Wnętrze inspirowane podróżami – łazienka w stylu greckim

Styl grecki w aranżacji wnętrz często mylnie utożsamiany jest ze stylem antycznym. Różnice między obiema tymi estetykami są jednak wyraźne i nie powinno się łączyć ich ze sobą. Styl grecki ma bowiem niewiele wspólnego z pełnymi majestatu zabytkami z czasów antyku. Jak zatem najłatwiej go rozpoznać i wprowadzić do swojego domu, np. w łazience?

W tym wpisie znajdziesz garść inspirujących porad o tym, jak urządzić pokój kąpielowy w stylu greckim i poczuć śródziemnomorski klimat we własnym domu.

Niebo, morze i piasek ? styl grecki w pigułce

łazienka w stylu greckimGrecja kojarzy się z łagodnym klimatem, ciepłym morzem, złotym piaskiem, błękitnym niebem i dostatkiem pogodnych, słonecznych dni. Te symboliczne cechy Hellady z łatwością można odnaleźć w typowych dla stylu greckiego elementach. Kolorami, które dominują w tym wzornictwie, są:

? błękit ? od jasnoniebieskiego, przez turkus i lazur, po ultramarynę i kobalt,
? biel ? czysta, bez domieszek, niezłamana,
? żółć ? od piaskowej po słoneczną.

Bazą dla stylu śródziemnomorskiego jest biel, którą urozmaica błękit i dodatki w żółtym kolorze. Takie zestawienie barw prezentuje się czysto i świeżo, co świetnie sprawdza się w pomieszczeniach służących higienie: toaletach, umywalniach i pokojach kąpielowych. Zaprojektowanie i urządzenie takiej przestrzeni nie jest trudne. Wystarczy pomysł i kilka podpowiedzi, aby łazienka w stylu greckim znalazła się w Twoim domu lub mieszkaniu.

3 kroki do łazienki w greckim stylu

Styl śródziemnomorski stawia na prostą paletę barw, naturalne materiały i praktyczny minimalizm. Mimo oszczędnej estetyki, wnętrza greckich domów są przytulne i pełne uroku. To zasługa balansu między kolorami i doboru nielicznych, ale dobrze przemyślanych, dodatków. Dzięki temu także Twoja łazienka stanie się bardzo świeża, zaciszna i atrakcyjna wizualnie. Oto 3 podpowiedzi, jak ją zaaranżować, by cieszyła oczy nawiązaniami do malowniczej Grecji:

1. Dyscyplina kolorystyczna

Biel to odpowiedni kolor do łazienki. Duże płaszczyzny ścian pomalowanych białą farbą lub oklejonych białymi płytkami są wspaniałym tłem dla stylu greckiego. Idealnie wpisują się w niego także chropowate tynki strukturalne. Pamiętaj, by dla zachowania cech tego wzornictwa, nie używać barwy złamanej i unikać bardzo błyszczących wykończeń.

łazienka w greckim styluGrecka biel jest czysta, świeża i matowa. Aby ją przełamać, zastosuj w łazience kolor niebieski. W osiągnięciu celu pomogą Ci: pas z kobaltowych płytek, wstęgi namalowane farbą w kolorze ultramaryny albo błękitna rama łazienkowego okna. Postaraj się wprowadzić 2-3 wyraziste elementy, ale w jednakowym kolorze. Jeśli zdecydujesz się np. na turkus, bądź konsekwentny w stosunku do całej łazienki i wybieraj tylko turkusowe kafelki lub farby.

Wizualne ocieplenie jej wnętrza to z kolei zadanie dla detali w kolorze słonecznym, piaskowym albo beżowym. Wśród akcesoriów do łazienki znajdziesz wiele takich produktów, np. dozownik mydła w płynie, zestaw ze szczotką do toalety, obudowa lampy czy ręczniki. Równowaga między kolorami to podstawa w uzyskaniu stylu greckiego w Twojej łazience.

2 Dopuszczalne symbole i wzory

Łazienka w stylu greckim nie musi być jednolita. Z powodzeniem możesz wprowadzić do niej pewne wzory lub symbole, ale pamiętaj, by zrobić to z umiarem. Zbyt dużo ornamentów czy motywów może przytłoczyć wnętrze i nadać mu wygląd zabałaganionego. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by urozmaicić przestrzeń w łazience na przykład ręcznikami albo chłonnym chodnikiem w biało-niebieskie pasy. Innym greckim wzorem jest także meander. To geometryczny ornament złożony z załamującej się symetrycznie linii. W sklepach można znaleźć dekoracyjne płytki z tym motywem albo szablony do odmalowania go na ścianie.

3. Proste, białe meble i naturalne dodatki

Meble łazienkowe w greckim stylu powinny być proste i białe. Ich kolor i oszczędna bryła nie zawłaszczają przestrzeni, a zapewniają miejsce do przechowywania, np. kosmetyków. Najlepiej, by wybrane przez Ciebie meble były z drewna lub materiałów drewnopodobnych. Plastikowe półki, uchwyty czy regały nie pasują do stylu śródziemnomorskiego, który opiera się na surowcach pochodzenia naturalnego.

dodatki w stylu greckimDodatki do greckiej łazienki powinny być ekologiczne. Ważne jest, by nie było ich zbyt dużo ? nadmiar nie komponuje się z grecką stylistyką. Lepiej postawić na 2-3 mocne akcenty niż mnóstwo drobnych ozdób czy dekoracji. Najlepiej też, by detale były nie tylko estetyczne, ale posiadały również praktyczne zastosowanie. W tej roli świetnie odnajdzie się np. duża, naturalna gąbka do mycia ciała, mydelniczka w kształcie płaskiej muszli albo pleciony kosz na drobiazgi i kosmetyki.

Podsumowanie

Posiadanie namiastki Grecji we własnym domu nie jest trudne. Odpowiednio zaprojektowana i urządzona łazienka z łatwością może wywołać wrażenie przebywania w tym śródziemnomorskim kraju. Jeśli nie chcesz rozstawać się z wakacyjnymi wspomnieniami, łazienka w greckim stylu z pewnością pomoże Ci je zachować i odświeżać aż do kolejnego wyjazdu.

Leave a Comment