Właściwości strzechy jako pokrycia dachu

Strzecha kojarzona jest przede wszystkim z terenami wiejskim, gdzie stosowana była od setek lat. Jednak tak naprawdę jest ona ciągle chętnie wybieranym rozwiązaniem, jeśli chodzi o pokrycia dachowe. Dotyczy to nie tylko domów mieszkalnych i regionalnych pensjonatów lub zajazdów, ale również altan ogrodowych i drobnych zabudowań. Za tak chętnym jej używaniem mimo obecności na rynku wielu innych rozwiązań, stoją jej właściwości i trwałość, które charakteryzują materiał z jakiego jest wykonana ? trzcinę.

Trwałe dachy ze strzechy

O ile strzecha nadal kojarzona jest głównie z zabudowaniami wsi i małych miasteczek, o tyle coraz częściej dostrzec ją też można na terenach podmiejskich, a nawet w samych miastach. Jest ona bowiem wykorzystywana nie tylko w budynkach mieszkalnych, ale też na przykład jako pokrycie zabudowań na działkach lub altan w przydomowych ogrodach. Okazuje się bowiem, że dach ze strzechy jest bardzo trwały. Wykonuje się go z trzciny wodnej, która ma odpowiednią długość i twardość. Poprawnie wykonana strzecha, o którą dba się, regularnie oczyszczając ją z mchu, może wytrzymać nawet ponad sto lat. Charakteryzuje się ponadto doskonałymi wartościami termoizolacyjnymi. Stosowana przeważnie grubość 35 cm pokrycia trzcinowego konkuruje bowiem we właściwościach utrzymywania temperatury wewnątrz domu z ocieplaną wełną szklaną dachówką ceramiczną. Ich waga również jest podobna. To oznacza, że konstrukcja, na której dach ma powstać, musi być bardzo stabilna i wytrzymała, w innym przypadku grozić może nawet zawaleniem.

Trzcina stanowi szczelną barierę przed opadami atmosferycznymi. Ani topniejący śnieg, ani ulewy nie są w stanie sprawić, żeby poprawnie położone pokrycie ze strzechy zaczęło przeciekać. Na rynku dostępna jest również możliwość impregnacji snopków na wypadek pożaru. Przy dodatkowym zabezpieczeniu przewodu kominowego oraz wnętrza, nie jest ono wymagane, jednak ze względów bezpieczeństwa warto je wykonać. Szczelność związanej trzciny sama w sobie stanowić może barierę dla płomieni, uniemożliwiając ich rozprzestrzenienie się przez brak dostępu powietrza.

We współcześnie budowanych domach nadal chętnie sięga się po rozwiązania, które mają nawet kilkaset lat. Jednym z nich jest pokrycie ze strzechy. Dzięki właściwościom trzciny wodnej oraz poprawnej technice wykonania stanowi ono rozwiązanie konkurencyjne dla innych materiałów, takich jak dachówka czy gont. Wykazuje się wysokimi wartościami termoizolacji oraz szczelnością, która nie odbiega od norm innych rodzajów dachów.

Leave a Comment