Użytkowanie instalacji basenowych

Po wybudowaniu basenu, jego poprawne użytkowanie jest niezwykle istotne, by nie uległ on uszkodzeniom w wyniku niedopatrzenia. Pamiętać trzeba nie tylko o napełnianiu go wodą i wypuszczaniu jej przed zimą. Dbanie o zbiornik zakłada również regularne czyszczenie go i działających w nim urządzeń. Nie można też zapomnieć o uzdatnianiu lub wymienianiu płynów przeznaczonych do tego celu we właściwym urządzeniu. Tylko dbając o basen regularnie, można będzie się nim cieszyć przez wiele lat.

Jak dbać o basen?

Aby bezpiecznie móc korzystać z kąpieli we własnym ogrodzie, nie wystarczy jedynie napełnić niecki wodą. Jest to jednak najistotniejszy z elementów całego procesu użytkowania zbiornika i podstawa, aby niezawodne instalacje basenowe mogły zacząć działać. Odpowiednia ilość wody jest niezbędna, aby systemy filtrujące funkcjonowały poprawnie. Tutaj w zależności od tego, czy w tym celu zamontowane zostały zbieracze powierzchniowe, czy rynny przelewowe, należy zadbać o to, by mogły pracować w optymalnych warunkach. W tym celu woda musi się przez nie przelewać, nie mogą one być w niej jednak zanurzone. Ich zadaniem jest działanie bez pompy i zbieranie dryfujących po powierzchni liści i większych elementów, a następnie transportowanie wody do filtrów piaskowych. Te, należy regularnie płukać nawet co tydzień tak, aby skutecznie mogły wyłapywać drobne zanieczyszczenia.

Kontrolować trzeba również stan pompy tłoczącej, dzięki której cały system filtracyjny może działać; jak też monitorować system grzewczy, który pozwala na kąpiel w wodzie o odpowiedniej temperaturze. Poza tym, co jakiś czas kontroli wymaga system uzdatniania, czy to ze względu na sezonową kalibrację, czy przez niski poziom płynów i konieczność ich uzupełnienia. Poza sprawdzaniem systemów konstrukcyjnych basen wymaga czyszczenia. Jego ścianki warto oczyścić co jakiś czas z glonów, które mogą na nich narastać, a do sprzątania dna użyć specjalnego odkurzacza. Może się również zdarzyć, że przez obfite parowanie, woda wymagać będzie uzupełnienia.

Posiadanie ogrodowego basenu wymaga wiele pracy nawet wtedy, gdy większość procesów jest w nim zautomatyzowana. Jego napełnianie, opróżnianie i czyszczenie wymaga poświecenia sporych ilości czasu. Poza tym trzeba również regularnie sprawdzać stan każdej z instalacji tak, aby mogły one działać sprawnie i nie ulegać awariom. Przeprowadzając wszystkie zabiegi poprawnie, możemy utrzymać basen w stanie, który pozwoli na jego wieloletnią eksploatację bez konieczności przeprowadzania napraw.

Leave a Comment