Szczelne szamba betonowe – podstawowe informacje

Każda osoba, która zdecyduje się na budowę domu, zmuszona będzie również zdecydować się na konkretny zbiornik na nieczystości. Zdecydowanie największą popularnością cieszą się aktualnie szamba betonowe, które uznaje się obecnie za najtańsze i zarazem najbardziej pojemne zbiorniki na nieczystości.

Szamba z kilku pierścieni

szamba betonoweJakimi cechami charakteryzują się nowoczesne szamba betonowe i dlaczego warto rozważyć ich budowę? Każdy z nas generuje w skali roku ogromne ilości nieczystości mogące źle oddziaływać na naturalne środowisko, w którym żyjemy. Trudno rozkładające się tworzywa sztuczne, odpady komunalne oraz fekalia – wszystkie wyżej przytoczone zanieczyszczenia muszą zostać odprowadzone do konkretnych, szczelnych zbiorników. Na terenach pozbawionych sieci kanalizacyjnych posiadanie przydomowego szamba staje się więc koniecznością. Zbiorniki te produkuje się dziś najczęściej z betonu, ponieważ charakteryzuje się on niebywałą szczelnością oraz wytrzymałością na potencjalne uszkodzenia mechaniczne. Szamba betonowe z mazowieckiego najczęściej produkuje się z kilku pierścieni, które scala się ze sobą trwale za pomocą specjalnego kleju. Tak powstałe zbiorniki mogą posiadać różne kształty oraz wielkości.

szamba betonoweOsoby, które nie są dostatecznie zadowolone z pojemności swoich zbiorników, które należy przecież regularnie opróżniać, zawsze mogą również zdecydować się na rozbudowę szamba o nowe, dodatkowe zbiorniki połączone z główną komorą. Wielkość szamba zależy ściśle od ilości osób zamieszkujących dany obiekt. Szacuje się jednak, że jedna osoba może zużywać w ciągu dnia łącznie nawet 200 litrów wody, co wiąże się z tym, że zbiorniki te powinny być możliwie jak najbardziej pojemne. Pojemność wystarczającego dla nas zbiornika możemy obliczyć na podstawie kilku zmiennych, do których zalicza się m.in. ilość domowników, ilość generowanych nieczystości oraz czas przetrzymywania nieczystości. Podczas budowy szamba musimy również pamiętać o tym, że jeśli planujemy zaopatrzyć się w zbiornik do 10 m sześciennych, musimy zgłosić ten fakt w urzędzie miasta bądź starostwie, ponieważ budowa tak rozległego zbiornika wymaga stosownego pozwolenia.

Na samym końcu warto również wspomnieć o tym, że każdy, nawet największy zbiornik, będziemy musieli regularnie opróżniać. Zakup zbiornika nie jest więc jednorazową inwestycją, wynajem szambiarki wiąże się bowiem z dodatkowymi kosztami. W skali roku za usługę tę zapłacimy od 2500 do nawet i 5000 zł, a cena ta jest ściśle uzależniona od wielkości i pojemności naszego przydomowego zbiornika na ścieki.

Leave a Comment