praca na suwnicy

Suwnice ? podstawowa charakterystyka

Jedną z metod, która pozwala na usprawnienie pracy na hali produkcyjnej, jest montaż suwnicy. To ciężki dźwig, który przemieszcza się po specjalnie przygotowanym torze. Montując specjalne belki nośne na ścianach hali produkcyjnej lub magazynowej, można zaoszczędzić mnóstwo miejsca. Belki poprzeczne mogą być też zamontowane na pionowych wspornikach, żeby w pełni wykorzystać potencjał urządzenia.

Suwnica w branży przemysłu

stabilna suwnica natorowaDostępne są suwnice jedno- i wielodźwigarowe. Większa liczba dźwigarów znacznie podnosi udźwig suwnicy. Do podstawowych parametrów suwnic zalicza się ich udźwig. To wartość, która informuje o tym, jak ciężki może być ładunek przenoszony z pomocą suwnicy. Zależy to zarówno od mocy silnika zasilającego wyciągarkę, jak i konstrukcji suwnicy. Innym istotnym parametrem jest rozpiętość suwnicy. Większa rozpiętość pozwala przenosić towary wszędzie tam, gdzie jest to potrzebne. Ruch w osi poprzecznej pozwala na dostosowanie toru pracy suwnicy do potrzeb przedsiębiorstwa. W miejscach, w których liczy się czas, a pracy jest dużo, warto stosować suwnice, które cechują się wyższą prędkością jazdy. Na dużych halach magazynowych i produkcyjnych dobrze sprawdzą się suwnice, które posiadają dużą wysokość podnoszenia przenoszonego ładunku.

praca na suwnicyBezpiecznym i wygodnym sposobem na przenoszenie ładunków na stałych trasach jest stabilna suwnica natorowa. Parametry suwnicy mogą być dopasowane do potrzeb przedsiębiorstwa już na etapie produkcji. Warto zwrócić uwagę na parametr GNP, czyli grupę natężenia pracy mechanizmów. W znacznym stopniu od niego zależy, jak duże przeciążenia jest w stanie wytrzymać suwnica. Operator, który będzie pracował na tego typu dźwigu, musi posiadać uprawnienia kategorii I S lub II S, zależnie od parametrów urządzenia. Suwnice, które posiadają więcej niż jeden wysięgnik, dysponują systemami elektronicznymi, które zapobiegają wypadkom zdarzającym się w wyniku ludzkich błędów. Odpowiednie sygnały świetlne i dźwiękowe informują znajdujących się na dole pracowników o tym, że suwnica jest aktywna.

Pracując na suwnicy, należy zachować szczególną ostrożność. Pole widzenia operatora, który znajduje się w kabinie kontrolnej, jest ograniczone. Większe modele suwnic są dzisiaj wyposażane w kamery, które ułatwiają pracę operatora i sprawiają, że nie trzeba angażować do tego zadania dodatkowych osób. Do pracy suwnicy potrzebna jest energia elektryczna, która zasila wszystkie znajdujące się w urządzeniu silniki. Dzięki suwnicy można przenosić ładunki o masie od kilku do nawet kilkuset ton.