Nagrzewnica, jak sama nazwa wskazuje, to urządzenie do ogrzewania powietrza. Zapewnia ona dostęp do ciepłego nawiewu podczas zimy. Obecnie większość pojazdów posiada funkcję ogrzewania. Umożliwia to jazdę w przyjaznych warunkach podczas niskich temperatur na zewnątrz. Jednak stosuje się je również do ogrzewania pomieszczeń, hal przemysłowych, magazynów, szklarni i innych miejsc, które tego wymagają.
Wydajne nagrzewnice i ich zastosowanie
Konstrukcja i specyfika nagrzewnic uzależnione są od jej rodzaju. Dzielą się ze względu na przeznaczenie, budowę oraz rodzaj zużywanego paliwa. Z pierwszego względu wyróżnia się nagrzewnice pomieszczeniowe, samochodowe i przemysłowe. Z drugiego ? stacjonarne, mobilne, wiszące oraz wbudowane w zespół maszyn. Z trzeciego względu dzielą się na: olejowe, elektryczne, wodne, gazowe oraz na paliwa stałe. Wydajna nagrzewnica wygląda zazwyczaj, jak blok z użebrowanych rurek. W zależności, czy są to typowo elektryczne, czy wodne różni je gabaryt, zabezpieczenia termiczne oraz inne elementy składowe. Aby dobrać odpowiedni sprzęt, należy na początku określić wielkość powierzchni.Do stosunkowo małych obiektów warto wybrać nagrzewnicę, która nie wymaga dużej ilości paliwa i nie zajmuje sporo miejsca.
Z kolei w wielkiej hali produkcyjnej lepiej zamontować kilka urządzeń, aby uzyskać pożądaną ilość ciepłego powietrza. Najbardziej rozpowszechnione są nagrzewnice będące komponentem pojazdów i maszyn. Jednak używa się ich także jako samoistne sprzęty ogrzewające obiekty produkcyjne czy hale magazynowe. Wykorzystuje się je jako dodatkowe źródło ogrzewania w czasie jesieni i zimy. Wykonane są z wysokiej klasy materiałów, jednak wyróżnia je moc grzewcza czy metoda zasilania. Nagrzewnice wykorzystywane w pomieszczeniach zbudowane są z urządzenia promiennikowego, komory grzewczej lub spalania oraz z wentylatora. Konstrukcja różni się od tych samochodowych, ponieważ mają nieco inne przeznaczenie. Nadal mają ogrzewać, jednak w zupełnie w innych miejscach. Przy wyborze należy kierować się tym, jakie paliwo ma zostać wykorzystane do zasilania mocy urządzenia oraz gdzie znajdzie swoje zastosowanie.
Nagrzewnica to wielofunkcyjne i uniwersalne urządzenie. Sprawdzi się idealnie w halach produkcyjnych, a także odciąży silnik, zasilając kabinę pasażera ciepłym nawiewem. W awaryjnych sytuacjach może zostać głównym źródłem ogrzewania pomieszczeń. Samodzielny montaż urządzenia jest prosty, cena podstawowych modeli również nie jest wygórowana, jednak warto wybrać taką, która będzie odpowiadać warunkom pomieszczenia.