pufa kot

Różne siedziska do biura

Praca biurowa jest stosunkowo spokojna i bezpieczna, jednak wiąże się z różnymi uciążliwymi rzeczami. Jedną z nich jest konieczność siedzenia przez co najmniej osiem godzin, co niestety nie jest dobre dla naszego kręgosłupa ani prawidłowej postawy. Często pracownicy biurowi borykają się z bólami stawów, sztywnością karku, czy drętwieniem kończyn. Czy można temu jakość zaradzić?

O czym warto pamiętać wybierając siedziska do biura?

pufaNa pewno ważne w zapewnieniu dobrego samopoczucia pracownikom jest wybór właściwego siedziska. Do wyboru są fotele stojące, fotele na kółkach, piłki, czy siedziska – worki. Co warto o nich wiedzieć? Dawniej najczęściej wybierane były zwykłe fotele. Ich oparcie kończyło się często w połowie pleców pracownika, przez co nie dało się wygodnie oprzeć ani rozsiąść. Wąskie siedzisko i twarde, nieruchome podłokietniki także nie pomagały. Dodatkowo fotele nie miały możliwości regulacji. To zdecydowanie najmniej wygodny typ fotela, który nie zapewnia dobrego podparcia, wygodny ani komfort nawet przy krótkiej pracy. Nieco lepsze są fotele na kółkach. Można powiedzieć że pozwalają na sprawniejsze poruszanie się, bo nie trzeba wstawać i odsuwać krzesła, a dodatkowo maja też obrotowe siedziska. Dzięki wysokiemu oparciu, regulacji wysokości siedziska oraz podłokietników można zadbać o swój komfort.

pufa kotWażne jest też to by były odpowiednio wyprofilowane, wykonane z dobrej jakości materiałów. Jednak to nie wszystkie opcje do biura. Coraz popularniejsze są siedziska typu worek, zwane też pufami. To ogromne worki stawiane na podłodze wypełnione styropianowymi kulkami. Można na nich siedzieć w różnych pozycjach, także z laptopem na kolanach. To dobre siedzisko do pokoju socjalnego gdzie pracownicy mogą spędzać przerwę, ale także do agencji IT. Ostatnia opcja to piłki. One też zasadniczo były przeznaczone do pokojów socjalnych, ale czasem są wybierane przez pracowników do biura. Nie zapewniają oparcia, ale można na nich skakać, bujać się, a nawet ćwiczyć. Piłki pomagają w niwelowaniu bólu kręgosłupa, szczególnie odcinka lędźwiowego.

Warto zaznaczyć, że poza siedziskami warto zainwestować także w pufy/podnóżki, jeśli biurka nie mają półki na oparcie stóp. Taka pufa sprawi, że można wygodnie wyciągnąć nogi, co sprzyja dobremu przepływowi krwi. Podsumowując, wybór dobrego siedziska jest niezmiernie ważny dla zdrowia i dobrego samopoczucia pracowników. Wybierając worki, piłki, czy fotele obrotowe należy brać pod uwagę to, że będą codziennie użytkowane oraz powinny być dopasowane do potrzeb osób zatrudnionych.