Za sprawne działanie automatycznej bramy odpowiada cały system, który składa się z dopasowanych elementów takich jak siłowniki, rolki czy urządzenie sterujące. Specyfika systemu musi być dopasowana do rodzaju bramy, aby zapewnić jej optymalny ruch. Wydajność automatyki zależna jest od gabarytów bramy. Zastosowanie automatyki do bramy wjazdowej wymaga podciągnięcia instalacji elektrycznej.
Jak działa nowoczesna automatyka do bram?
Pracę automatyki do bram mierzy się w cyklach, na które składa się zamknięcie oraz otwarcie. Moc silnika elektrycznego pracującego podczas otwierania bramy przeważnie mieści się w granicach od 300 do 600 watów. W celu ustalenia mocy siłowników wykonuje się obliczenia bazowe, warto jednak wybrać urządzenia o 20, a w przypadku litej bramy nawet 30 procent mocniejsze, co pozwoli uniknąć problemów z otwieraniem przy niekorzystnych warunkach atmosferycznych. Mniejsze obciążenie silnika względem jego maksymalnej mocy wydłuży jego żywotność i zmniejszy zużycie. Brama wjazdowa na posesję musi mieć przynajmniej 240 centymetrów ? wynika to z zapisów prawa budowlanego. Większe bramy mogą mieć nawet do 5 metrów szerokości, aby zapewnić komfort i możliwość swobodnego manewrowania.
Niezależnie od szerokości bramy wjazdowej może posiadać ona jedno lub dwa skrzydła. Jeżeli chce się zainwestować w takie rozwiązanie jak nowoczesna automatyka do bram Lublin jest do tego dobrym miejscem. Posiadając działkę budowlaną na terenie województwa lubelskiego, warto już na wczesnym etapie budowy podciągnąć niezbędną do działania automatyki elektrykę. W przypadku bram przesuwnych lokalni specjaliści mogą szybko dotrzeć na miejsce, przeprowadzić montaż, a w przyszłości wykonywać także prace serwisowe. Lubelskie firmy zajmujące się automatyką do bram często oferują także sprzedaż i montaż ogrodzeń. Brama przesuwna otwiera się, chowając skrzydło równolegle do ogrodzenia. W przypadku bramy samonośnej niezbędna jest przeciwwaga. Oparcie bramy na rolkach lub szynie sprawia, że do wprawienia jej w ruch wystarczy jeden siłownik. W przypadku dwuskrzydłowych bram rozwieranych potrzebny jest bardziej zaawansowany system. Dwa siłowniki często muszą posiadać osobne źródła zasilania.
Kluczowe znaczenie dla doboru siłownika oraz jednostki napędowej mają tutaj szerokość skrzydeł oraz ich masa. Bramy skrzydłowe otwierają się dłużej niż przesuwane, może to zająć nawet ponad 10 sekund. Niezbędny kąt otwarcia przeważnie wynosi 90 stopni. W skład automatyki do bramy powinien wchodzić także system ostrzegawczy, który może składać się z modułu świetlnego, umieszczonego w widocznym miejscu, oraz dźwiękowego.