akcesoria do tapicerki mebleowej

Rodzaje akcesoriów do mebli tapicerowanych

Meble tapicerowane, czyli kanapy, sofy czy fotele, są obecne w praktycznie każdym domu. Kojarzą się z miękkimi materiałami, wygodą i zaokrąglonymi krawędziami. Ich poprawne działanie wymaga jednak elementów, które nie są widoczne gołym okiem. Dotyczy to wszystkich mebli tapicerowanych, a szczególnie tych, które posiadają ruchome elementy.

Akcesoria do mebli tapicerowanych

dobre akcesoria do mebli tapicerowanychDzięki odpowiednim mechanizmom można wysuwać podnóżki, regulować zagłówki lub przestawiać oparcia w wygodny sposób. Wiele akcesoriów pozwala na wyregulowanie mebli tapicerowanych po upływie dłuższego czasu od ich produkcji. Najpowszechniejszymi akcesoriami do mebli tapicerowanych są kątowniki oraz nogi. Pierwszy element wykonuje się z grubego metalu. Służy on do łączenia prostopadłych elementów. Dzięki kątownikom można połączyć boczne oparcia fotela z siedziskiem bez obawy, że któryś z tych elementów niespodziewanie się przemieści. W kątownikach znajdują się otwory na śruby. Nogi do mebli wykonuje się z różnych materiałów, takich jak metal, drewno czy tworzywa sztuczne. Ich spodnią część pokrywa się materiałem, który nie niszczy podłogi, na przykład filcem lub gumą.

akcesoria do tapicerki mebleowejNogi do mebli pozwalają często na regulację ich wysokości, co przydaje się szczególnie podczas ustawiania w miejscach, w których podłoga nie jest idealnie równa. Obecnie dobre akcesoria do mebli tapicerowanych można kupić w salonach meblowych lub odpowiednio wyposażonych marketach budowlanych. Przy ruchomych elementach mebli montuje się wózki oraz podnośniki. Wysuwane elementy wyposaża się w rolki z tworzywa sztucznego, które poruszają się na metalowych szynach. Mogą być to zarówno proste rozwiązania pozwalające na wysuwanie ukrytych szuflad, ale też bardziej skomplikowane mechanizmy umożliwiające zmianę wysokości elementów i ich ustawienie. W mechanizmach często znajdują się sprężyny, które ułatwiają ich używanie. Elementy otwierane w meblach, na przykład siedziska ze schowkami, wyposaża się w metalowe zawiasy. Do produkcji akcesoriów wykorzystuje się przeważnie stal ocynkowaną.

W sklepach oferujących akcesoria do mebli tapicerowanych można kupić także śruby, kołki czy prowadnice. Nawet podczas montażu prostego fotela trzeba wykorzystać wiele elementów, które nie są później widoczne. Skomplikowane mechanizmy pozwalają na dopasowanie wielu parametrów mebli tapicerowanych do własnych potrzeb i preferencji. Dzięki niektórym akcesoriom udaje się poprawić estetykę mebli. Częstą praktyką jest takie umieszczanie metalowych elementów, żeby były niewidoczne, ale nietrudno dostępne.