projektant wnętrz

Projektant wnętrz – jak można nim zostać?

Przyjęło się, że zawód projektanta wnętrz wiąże się automatycznie z wysokimi, atrakcyjnymi zarobkami oraz twórczą, inspirującą pracą, z której można czerpać satysfakcję. Z tego też powodu coraz więcej młodych osób decyduje się dziś rozpocząć studia na wydziałach architektury wnętrz, które oferuje aktualnie uczelni państwowych oraz prywatnych.

Projektant dobrze zarabia

projektant wnętrzNa czym polega praca projektanta wnętrz i z jakim wynagrodzeniem się ona w rzeczywistości wiąże? Na samym wstępie należy zaznaczyć, że zawód ten wymaga od potencjalnego kandydata odpowiednich kompetencji oraz wykształcenia. Osoby ubiegające się o przyjęcie na studia architektury wnętrz oprócz świadectwa maturalnego, zobligowane są również do egzaminu z rysunku, podczas którego ocenia się praktyczne umiejętności każdego potencjalnego kandydata. Osoba ubiegająca się o przyjęcie na ów kierunek powinna więc umieć szkicować techniczne rysunki w stopniu zaawansowanym, student powinien również posiadać ponadprzeciętnie rozwinięty zmysł widzenia perspektywicznego, które to bardzo przydaje się podczas tworzenia zaawansowanych rysunków technicznych. Studia na akademiach sztuk pięknych w trybie dziennym trwają łącznie pięć lat (wyróżniamy wówczas trzyletnie studia pierwszego stopnia oraz dwuletnie studia drugiego stopnia zwane również studiami magisterskimi) i kończą się obroną prac (inżynierskich lub/oraz magisterskich), które upoważniają do wykonywania zawodu. Jak wygląda praca projektanta wnętrz?

projektant wnętrzOsoba wykonująca ten zawód wbrew pozorom nie zajmuje się jedynie wykonywaniem różnego rodzaju projektów technicznych. Wykwalifikowany projektant wnętrz odpowiada ponadto m.in. za wybór oraz zestawienie ze sobą materiałów, z których zostaną wykonane wszelkie elementy wyposażenia danej przestrzeni. Projektant wizualizuje również wystrój wnętrz za pomocą profesjonalnych programów 3D, które umożliwiają graficzne wygenerowanie konkretnej przestrzeni. Specjalista odpowiedzialny jest również za kontrole budżetu, ponadto koordynuje on wszelkimi pracami, które prowadzone są na etapie poszczególnych prac budowlanych. To projektant odpowiada za finalny efekt wszelkich prac, to właśnie on jest z nich więc rozliczany na końcowym etapie finalizacji danego projektu. Choć praca projektanta wnętrz wiąże się z wszechstronnymi zdolnościami, to jednak zazwyczaj wszelkie trudy pracy nagradzane są adekwatnie wysokim wynagrodzeniem.

Średnie, miesięczne wynagrodzenie projektanta zaczyna się od 3500 zł netto, a kończy aż na prawie 5000 zł.. Warto przy tym podkreślić, że wysokość wynagrodzenia uzależniona jest ściśle od stażu pracy, regionu zatrudnienia oraz kapitału danej firmy.

Leave a Comment