Pod osłoną rolety – co oferują nam sprzedawcy?

Na myśl o tym, że dawniej ludzie obywali się bez rolet napawa lękiem spore grono osób: żadnej prywatności, oślepiające promienie słoneczne wybudzające po ciężkiej nocy- mało przekonująca perspektywa. Z czasem u naszych okien zawisły firany i zasłony. Materiałowe ozdoby ścienne tego typu wciąż posiadają wielu wielbicieli, ale trzeba przyznać, że jest to angażujący wybór. Zupełnym przeciwieństwem są natomiast rolety. Dlaczego tak prosty wynalazek, zdobył światową sławę?

Prywatność w podstawowej wersji

Niektórzy uważają, że wystarczy wejść do sklepu budowlanego z odpowiednimi wymiarami, wybrać kolor produktu i wziąć się za montaż rolet. Jednak nie jest to sprawa tak oczywista i prosta jak mogłoby się wydawać. W rzeczywistości, wybór odpowiednich rolet wymaga przemyśleń, określenia swoich potrzeb i oczekiwań względem sprzętu. Ten wpis ma na celu przybliżenie naszym czytelnikom tego, jakie rolety wewnętrzne są dostępne na rynku oraz czym się kierować dokonując wyboru. Zdecydowaliśmy się również na podanie przybliżonych kosztów związanych z zakupem danego modelu, ponieważ właśnie to interesuje z pewnością większość naszych obserwatorów. Pierwsza kategoria produktów, to tzw. rolety ekranowe. Charakteryzują się tym, iż ich konstrukcja jest niezwykle prosta, a montaż łatwy. Znajdą zastosowanie zarówno w domu, jak i w biurze.

Wyglądem przypominają ekrany, na których wyświetlane są filmy z rzutnika. Występują w kilku wariantach: klasycznym, montowanym do ścian lub sufitu; mini, w przypadku którego materiał zwijany jest na rolkę, a roleta przytwierdzana bezpośrednio do ramy okna oraz roleta kasetowa, gdzie rolka ukryta jest w specjalnej osłonce. Ten rodzaj rolet przepuszcza jedynie rozproszone światło do wewnątrz pomieszczenia i chroni je przed nagromadzeniem ciepła.

Rolety ekranowe występują również w wersji dostosowanej do okien dachowych. Koszt zakupu rolet ekranowych uzależniony jest od ich wielkości oraz materiału wykonania. Cena rolety mini ze standardową tkaniną to wydatek od 30 zł, natomiast decydując się na materiał zaciemniający i podgumowany płacimy od 35 zł.

Rolety w kasecie to oczywiście wyższa kwota. Za roletę z tkaniną zaciemniającą zapłacimy od 87 zł, w przypadku materiału standardowego cena rozpoczyna się od 80 zł. Kolejne, niezwykle popularne ostatnimi czasy są rolety dzień noc. To nic innego jak rolety okienne łączące w sobie dwie warstwy materiału: transparentną i tę całkowicie ograniczającą dostęp światła do pomieszczenia. Przepuszczalność światła możemy w prosty sposób regulować przy pomocy specjalnie skonstruowanych żyłek. Do wyboru mamy dwa rodzaje rolety dzień noc cena wersji standardowej ma swój początek przy 48 zł, natomiast roleta kasetowa to koszt od 70 zł lub 94 zł (w przypadku kasetki przestrzennej).

Od klasyki do nowoczesności

Rolety na wymiar nie pełnią jedynie funkcji praktycznej. Mogą również odpowiadać za aspekt dekoracyjny. Zależnie od naszej wyobraźni i wystroju pomieszczenia, możemy wybrać to, co podoba nam się najbardziej. Do wyboru mamy między innymi interesujące rolety austriackie, uchodzące za niezwykle wytworne.

Są niecodzienne: składają się z tkaniny udrapowanej na wzór teatralnej kurtyny, a dzięki wszytym żyłkom, efektownie podnoszą zwoje swojego materiału, ukazując ?przedstawienie? za oknem. Dostępne są wielu wariantach kolorystycznych, jednak amatorzy tego rozwiązania największą wagę przykładają do tkaniny. Sprawdzi się tu zarówno ciężki aksamit jak i delikatny woal. Bardzo wygodnym wyborem okazuje się roleta rzymska (lub też wenecka).

Sprawdzi się równie dobrze w pomieszczeniach o charakterze klasycznym, jak i nowoczesnym. Klimat pomieszczenia tworzony jest w tym przypadku przez materiał, który również został umocowany na żyłkach, jednak jego forma jest dużo prostsza od rolet austriackich. Ich układ po złożeniu przypomina bowiem bardziej fale niż teatralną kotarę. W przypadku obu tych rodzajów, ceny uzależnione są od tkaniny, której użyto. Dla osób lubiących nienachalny charakter wnętrza dobrym wyborem będą rolety plisowane.

Występują w wersji jednokierunkowej oraz drugiej, bardziej praktycznej, dwukierunkowej. Ceny rolet plisowanych rozpoczynają się w granicach 60- 65 zł. Dla wielbicieli oryginalnych rozwiązań mamy iście niecodzienną propozycję, która może okazać się ciekawa również dla amatorów ekologicznego stylu życia. Będą one także idealnym akcentem dla wnętrz minimalistycznych.

Mamy tu na myśli rolety bambusowe, dostępne na wymiar od 85 zł oraz drewniane żaluzje, w przypadku których cena to minimum 93 zł. Zastanawiając się nad tym, jaki model będzie najodpowiedniejszy dla nas, weźmy pod uwagę kilka aspektów. Na pewno nie powinniśmy ufać niskim cenom rolet- mogą one być wykonane z surowców niskiej jakości, co nie świadczy o wytrzymałości. Chcąc zadbać o jak najdokładniejszą ochronę przed promieniami słonecznymi, wybierzmy rolety ogumowane oraz w ciemnym kolorze- jasne tkaniny potrafią przepuścić do wnętrza mieszkania nawet 30% więcej światła.

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że w wystarczająco szczegółowy sposób zaprezentowaliśmy naszym czytelnikom ofertę, którą odnaleźć możemy na rynku. Jesteśmy przekonani, że dzięki naszym wskazówkom, dla niejednego z naszych obserwatorów wybór okaże się dużo prostszy. Nie zapominajmy, że roleta to nie tylko element wyposażenia mieszkania, ale i ciekawy akcent dekoracyjny.

Leave a Comment