panele fotowoltaiczne

Panele fotowoltaiczne w Inowrocławiu ? dlaczego warto?

Wraz ze wzrostem zainteresowania instalacjami fotowoltaicznymi coraz więcej mieszkańców Inowrocławia zadaje sobie pytanie ? Czy warto w nie inwestować? Jak szybko zwróci się inwestycja? Czy województwo kujawsko-pomorskie ma ilość oświetlenia w ciągu roku, by zasilać w prąd cały dom?

Zalety paneli fotowoltaicznych

panele fotowoltaiczneOdpowiadając na te pytania warto zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników, które wpływają na sprawność oraz opłacalność instalacji fotowoltaicznej. Działanie paneli fotowoltaicznych w teorii jest proste ? Przemieniają one energię słoneczną w energię elektryczną. Zbudowane są z wielu ogniw, najczęściej wykonanych z krzemu, w których zachodzi tzw. proces fotowoltaiczny, w którego efekcie powstaje prąd stały. Kontakty zasilające dom w energię elektryczną przeznaczone są do przekazywania prądu zmiennego, zatem poza panelami konieczne jest także zainstalowanie dodatkowego urządzenia, które zmienia prąd stały w zmienny. Takim urządzeniem jest falownik. Zgodnie z unijnymi standardami, do końca 2020 roku udział energii pochodzącej z odnawialnych źródeł powinien w Polsce wynosić co najmniej 15 proc. W związku z tym instalacje takie jak fotowoltaiki, czy pompy ciepła montowane są nie tylko przez inwestorów prywatnych, lecz także na budynkach użyteczności publicznej.

panele fotowoltaiczneJeśli chodzi o panele fotowoltaiczne Inowrocław nie jest wyjątkiem ? Tu także każdego miesiąca przybywają nowe urządzenia, dostarczające mieszkańcom energię elektryczną. Województwo kujawsko-pomorskie posiada bowiem odpowiednie nasłonecznienie w ciągu roku, by zasilać dom w prąd pochodzący od promieniowania słonecznego, a ponadto posiada najniższą wartość opadów rocznych, dzięki czemu panele rzadziej ulegają zasłonięciu w okresie zimowym przez zalegający na dachu śnieg. Aby instalacja PV była opłacalna przez cały rok warto zdecydować się na system przyłączony do sieci, czyli on-grid. Wówczas ewentualną nadprodukcję prądu można sprzedawać do sieci, a w okresie zmniejszonej produkcji, czyli najczęściej zimą, odkupić ją po znacznie niższych kosztach.

Nie ma więc wątpliwości, że instalacje fotowoltaiczne są jak najbardziej opłacalne w województwie kujawsko-pomorskim. Panele słoneczne najczęściej stosowane są w połączeniu z pompą ciepła, zasilaną prądem elektrycznym. Oba urządzenia są energooszczędnym rozwiązaniem, przyjaznym środowisku. Dla prawidłowego ich funkcjonowania koniecznie należy skontaktować się ze specjalistą, który dobierze odpowiednie urządzenia oraz ich moc do potrzeb danego domostwa i jego mieszkańców, a także warunków panujących na wybranym terenie.

Leave a Comment