ogród zimowy

Ogrody zimowe – ciepłe i zimne

Ogród zimowy to jeszcze jeden wspaniały pomysł na to, aby połączyć ściany domu z urokiem i ciepłem natury. Solidna warstwa szkła zapewnia niezbędną ochronę i jednocześnie wpuszcza przyjemne gorące promienie oraz światło słoneczne. To świetny dodatek, na który może pozwolić sobie każdy mieszkaniec domu jednorodzinnego.

Różnorodne aranżacje ogrodów ciepłych i zimnych

ogród zimowyPrzeszklona ściana oparta na konstrukcji ze stali, drewna lub aluminium to specjalność wielu doświadczonych fachowców. W każdym województwie naszego kraju znajdziemy rzetelną godną polecenia ekipę budowlaną, która jest w stanie wybudować ogrody zimowe Mazowieckie, Kujawsko-Pomorskie czy Wielkopolskie to dobre przykłady, aczkolwiek nie jedyne. Warto już na etapie projektowania ogrodu jasno określić, do jakich celów nam się przyda. Istnieją dwa rodzaje ogrodów zimowych ze względu na ich przeznaczenie. Tak zwany zimny dostosowywany jest głównie pod uprawę roślin. Wymaga sztywnej i wytrzymałej konstrukcji, na przykład drewnianej, stalowej, aluminiowej lub PCV. Decydując się na drewno, warto wiedzieć, że w przypadku budowy ogrodów zimowych, powinno być ono klejone warstwowo. Dzięki temu szkielet konstrukcji będzie odporny na zniekształcenia. W ogrodzie typu zimnego temperatura będzie wynosiła od około 5 do 15 stopni Celsjusza.

ogród zimowyDrugi typ zimowego ogrodu to tak zwany ciepły. W nim również możemy trzymać kwiaty i inne rośliny, jednak jego głównym przeznaczeniem jest wypoczynek. Działa na zasadzie szklarni, czyli przyjmuje ciepło z zewnątrz, dzięki czemu przy otwartych drzwiach możemy ogrzać cały dom. Ciepły ogród zimowy możemy urządzić na jeszcze jedną jadalnię połączoną z salonem. Wówczas będzie służył podobnie jak taras. Ogród możemy wyposażyć w stylowe krzesła ogrodowe i stół. W kącie ustawimy leżak lub fotel na popołudniowe drzemki, a całość ozdobimy piękną roślinnością. W tak zaaranżowanym ogrodzie możemy wypoczywać zarówno sami, z rodziną, jak i z zaproszonymi gośćmi. Oświetlona słońcem przestrzeń będzie nadawała się idealnie do czytania książki czy pracy przy laptopie. W przypadku ?ciepłego? wariantu trzeba jednak pamiętać o właściwej wentylacji powietrza. Bardzo ważne są tu okna montowane na dachu. Jest to istotne tak dla funkcjonowania roślin, jak i naszego komfortu podczas przebywania w ogrodzie. Aby móc cieszyć się z ?ciepłej? zabudowy również w chłodną zimę, warto zastosować lepszej jakości szyby, które nie przepuszczają zimnego powietrza z zewnątrz. Dobrym rozwiązaniem jest też ogrzewanie podłogowe lub kanałowe.

Ogród zimowy to wspaniały pomysł urozmaicający dom i całą posesję, jednak warto doprecyzować nasze oczekiwania i maksymalnie wykorzystać możliwości, jakie oferuje montaż zabudowy tego typu. Tylko wtedy będziemy naprawdę zadowoleni, a nasza inwestycja okaże się strzałem w dziesiątkę.

Leave a Comment