odpadki gruzu

Odpady budowlane – gruz i nie tylko

Podczas budowy lub remontu domu zawsze gromadzi się mnóstwo odpadków. Są to końcówki tapet, resztki farb, popękane cegły, czy dachówki. Nie można ich użyć, nie nadają się do sprzedaży/wymiany, ale nie można też ich wyrzucić ot, tak do śmietnika na odpady zmieszane.

Co zatem zrobić z odpadami budowlanymi?

wywóz gruzu Czy można je ponowne wykorzystać? Gdzie i kiedy można je oddawać? Część materiałów można zostawić sobie na zapas. Po wymianie kontaktów na mniejsze może zajść potrzeba domalowania kawałka ściany ? wtedy odrobina farby na dnie wiadra będzie idealna. Nie wszystkie firmy oferują farby w małych opakowaniach czy testerach, a odcienie różnych partii mogą się nieznacznie różnić. Podobnie rzecz ma się z tapetami, czy okładzinami ściennymi. Farby pod żadnym pozorem nie powinno się wylewać do zlewu, ani wyrzucać do zwykłego kosza na śmieci. Co można zrobić z pokruszonymi dachówkami, cegłami, czy tynkiem? Zawsze możliwy jest regularny wywóz gruzu – Kraków to miejsce działania licznych firm od gruzu. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie by go samodzielnie wykorzystać. Chcemy zrobić sobie wiatę garażową, altanę, podjazd, a może krąg na ognisko? Wystarczy wysypać gruz z ziemią lub z betonem i już mamy solidną, trwałą i odporną na pękanie powierzchnię ,,fundamentu? na takie konstrukcje.

odpadki gruzu Gruz wykorzystuje się też przy wodnych kaskadach oczka wodnego, przy ścieżkach ogrodowych, czy do układania skalników. Zatem zanim oddamy gruz to warto się zastanowić czy w krótkim czasie nie będzie on nam potrzebny. Co można zrobić z pękniętymi kawałkami ceramicznych kafli? Czasem takie małe odłamki potrzebne są do wykończenia, tam, gdzie trzeba byłoby docinać płyty. Ułamane fragmenty można kłaść np. pod umywalką, bo wtedy nie będą widoczne. Tapety z kolei mogą nam posłużyć do oklejenia mebli. Do prostej szafki można dołożyć szufladę w kwiatowy wzór. Najlepsza będzie tapeta zmywalna, której wyczyszczenie nie będzie sprawiać problemów. Z kolei jeśli chcemy szafki postawić bokiem, a nie tyłem do ściany to często jej tylnia strona nie jest atrakcyjna. Może to być zwykła płyta paździerzowa, MDF czy inna. Szara, brudna, zakurzona. Można ją okleić tapetą, dzięki czemu zakryje się wszystkie te niedoskonałości.

Reasumując, materiały budowlane należy ponownie wykorzystywać, a w razie czego oddawać je do profesjonalnej firmy zajmującej się odbiorem gruzu czy innych odpadów. wtedy mamy pewność, że zostaną one należycie zutylizowane, a nie wywiezione na wysypisko śmieci, gdzie będą zalegać przez wieki.

Leave a Comment