wycinanie wodą

Jakie zalety ma wycinanie wodą?

Jeśli chodzi o precyzyjne cięcie różnych tworzyw to najpopularniejsze jest nadal cięcie laserowe. Jest niedrogie, pozwala na szybkie i dokładne wykonanie cięcia na sklejce, plexi, czy skórze naturalnej. Jednak nie jest ono pozbawione wad, nie zawsze można go używać. Dlatego też dobrze jest korzystać z technik, które również są precyzyjne i nowoczesne, ale jednocześnie nie przypalają materiału, ani też nie doprowadzą do pękania materiału.

Godne polecenia wycinanie wodą

wycinanie wodąNa pewno w tym zakresie godne polecenia jest precyzyjne wycinanie wodą w Warszawie. Urządzenie zwane waterjet wykorzystuje cienką wiązkę wody pod dużym ciśnieniem. W wodzie zawiera się materiał ścierny, który przyspiesza proces cięcia i sprawia, że można w ten sposób przeciąć grubsze materiały (niż gdyby się używało samej wody). Nadal można używać samej wody do cięcia, jednak jest to opcja tylko dla cienkich materiałów. Co można powiedzieć o cięciu wodą? Jest to metoda ekologiczna. Nie wykorzystuje się do nich szkodliwych składników, a też przy samej obróbce nie wytwarzają się żadne gazy, pyły, nie ma też odpadków materiałowych. Cięcie wodą jest bezpiecznie dla materiału. Krawędź cięcia będzie gładka, bez zadziorków, czy drzazg. Nie wymaga dalszej obróbki. W przeciwieństwie do cięcia laserowego krawędzie podczas cięcia wodą nie zostają przypalone.

wycinanie wodąNie mają zatem ciemnego koloru, co zwiększa estetykę finalnego produktu, szczególnie jeśli ma on zostać użyty jako dekoracja. Również laser może powodować odkształcenie się materiału pod wpływem temperatury, zatem nie można nim obrabiać materiałów zbyt delikatnych, czy wrażliwych na wysokie temperatury. Wycinać wodą można takie materiały, jak metal, ceramika, czy tworzywa sztuczne. Dzięki temu jest to metoda która może służyć do tworzenia spersonalizowanych prezentów, cięcia materiałów budowlanych, czy wykonywania przedmiotów codziennego użytku. Warto zaznaczyć, że cięciem wodą zajmują się często firmy, które oferują także cięcie laserowe. Można zatem zawsze dopytać doradców odnośnie tego jaką metodę polecają do danego zlecenia. To ułatwi pracę, a dodatkowo pozwoli uzyskać możliwie jak najlepszy efekt końcowy. Jeśli chodzi o ceny to są one porównywalne.

Jakie są wady cięcia wodą? Na pewno trzeba nadmienić, że stół do cięcia wodą ma ograniczoną wielkość, a sam strumień wody ma ograniczoną moc. Przez to cięcie bardzo dużego kawałka tworzywa będzie niemożliwe, a cięcie tworzyw bardzo grubych będzie utrudnione. Poza tym, jednak cięcie wodą jest zdecydowanie lepszym wyborem niż cięcie laserowe.

Leave a Comment