ekologiczne szambo przydomowe

Jaką budowę i zalety ma szambo ekologiczne?

Każdy dom jednorodzinny, który nie posiada doprowadzonego wodociągu musi mieć zainstalowane własne szambo lub oczyszczalnię ścieków. Współczesne rozwiązania sanitarne są tworzone w taki sposób, by dobrze funkcjonowały ze środowiskiem naturalnym. Głównym zadaniem ekologicznych szamb jest oczyszczalnie ścieków w taki sposób, by nie zanieczyszczać gleb i wód gruntowych.

Dobre szambo na działkę

ekologiczne szambo przydomoweNowoczesne szamba, które konstruowane są z troską o przyrodę to popularny rodzaj oczyszczalni ściekowych na prywatnych posesjach domów jednorodzinnych. Czasem określenia szambo ekologiczne używa się odnośnie do bezodpływowych zbiorników na ścieki. Dodając przymiotnik ?ekologiczne?, producenci chcą podkreślić, że szambo jest stuprocentowo szczelne, a więc zawarte w nim zanieczyszczenia nie przedostają się w sposób niekontrolowany do gruntu, a co za tym idzie nie zanieczyszczają go. Nowoczesne ekologiczne szambo przydomowe to najlepsze rozwiązanie dla posesji jednorodzinnych, które nie miały podłączone instalacji wodociągowej. W przypadku tego typu domów zwykle szamba posiadają dwa lub trzy ciągi drenarskie o tej samej lub minimalnie różnej długości. Na ich zakończeniu instalowane są tak zwane kominki napowietrzające. Za ich sprawą do układu doprowadzany jest tlen, który wspomaga proces oczyszczania ścieków.

ekologiczne szambo przydomoweKominki napowietrzające zakończone są z kolei wywiewkami, które są wprowadzane około pół metra nad powierzchnią terenu. Zapobiega to przykrywaniu konstrukcji przez śnieg w trakcie zimy i odcięciu od tlenu. Prosta budowa i przyjazne środowisku procesy, z jakimi można się spotkać w przypadku nowoczesnych szamb przydomowych sprawiają, że są one skuteczną i ekologiczną metodą rozwiązania problemu ścieków w na posesjach prywatnych. Niewątpliwą zaletą szamba ekologicznego, jakie można zbudować na terenie posesji jest jego wyjątkowa szczelność i odporność na wpływ czynników zewnętrznych, takich jak procesy glebowe, korozje czy różne stany atmosferyczne. Dzięki temu jest to rozwiązanie bezpieczne dla otoczenia. Należy jednak zbudować je zgodnie z wymogami. Najlepiej zatrudnić do tego profesjonalną ekipę oraz geodetę i inżyniera, którzy dokonają niezbędnych pomiarów. Przy nowoczesnych szambach warto także sprawdzić, czy spełniają wszelkie unijne i krajowe normy bezpieczeństwa. Muszą być też dopasowane do stanu gruntów danego terenu.

Jest to także najlepsze rozwiązanie dla niewielkich gospodarstw, które nie produkują dużych ilości zanieczyszczeń. Sprawdzą się one w letnich pensjonatach, które poza sezonem nie funkcjonują, a także na prywatnych ogródkach działkowych, gdzie również nie przebywa się całym rokiem. Pozwala to znacznie zredukować koszty utylizacji ścieków.

Leave a Comment