Od pewnego momentu coraz częściej spotkać się można ze stosowaniem ograniczników przepięć, które dostępne są w wielu różnych wersjach. Plusem związanym ze stosowaniem takiego systemu ochronnego jest jego skuteczność w zapobieganiu następstwom przepięć, wywołanych na przykład przez uderzenie pioruna. Warto wiedzieć, jaki rodzaj ogranicznika stosować, a także znać specyfikę jego budowy.
Specyfika ograniczników przepięć B i C
Tym najbardziej popularnym ich rodzajem są ograniczniki typu B i C, co związane jest z ich przydatnością w niwelowaniu skutków przepięć trapiących najczęściej gospodarstwa domowe oraz biura. Ten typ zabezpieczenia będzie się więc doskonale sprawdzać na przykład, gdy dojdzie do uderzenia pioruna w bezpośrednim sąsiedztwie domu. Ograniczniki takiej właśnie klasy będą się doskonale sprawdzać również w przypadku, gdy w instalacji dojdzie do mniej poważnych przepięć, które jednak mogą być sporym zagrożeniem dla bardziej wrażliwego sprzętu elektronicznego. Cechą wyróżniającą ogranicznik przepięć B C jest jego bardzo charakterystyczna budowa, której nie można pomylić z innymi rodzajami takich zabezpieczeń. Zazwyczaj składać się one będą z dwóch różnych elementów. Pierwszym jest podstawa ochronnika, drugim zaś jest wymienna wkładka zawierająca również dedykowany element zabezpieczający.
W ograniczniku B jest nim iskiernik, a w tym klasy C warystor. Do poszczególnych ochronników podłączony jest zazwyczaj odpowiedni przewód fazowy, jak również ten ochronny. Ewentualnie do osprzętu podłączony może być również przewód typu neutralnego. Gdy napięcie w układzie elektrycznym jest prawidłowe, prąd nie przepływa przez ochronnik. Wszystko ze względu na fakt, że rezystancja pomiędzy dwoma podpiętymi przewodami jest już bardzo wysoka. Prąd zaczyna przepływać przez ogranicznik dopiero w przypadku, gdy dojdzie do faktycznego przepięcia w sieci. Zadaniem ogranicznika jest skierowanie nadmiernego napięcia w kierunku ziemi, z pominięciem domowej lub biurowej instalacji elektrycznej. Takie działanie jest gwarancją pełnego zabezpieczenia przed zmianą napięcia.
W obecnym czasie coraz bardziej powszechne staje się wykorzystywanie nowoczesnych ograniczników przepięcia. To właśnie dzięki nim można skutecznie zapobiegać występowaniu sytuacji groźnych dla podłączonego do instalacji elektrycznej sprzętu. Ograniczniki są dostępne w różnych rodzajach, które między sobą różnić się będą specyficznymi cechami konstrukcyjnymi. To właśnie te cechy decydować będą o przydatności tych elementów w różnych instalacjach.