Altana

Jak zaprojektować nowoczesną altanę?

Na korzystanie z altany ogrodowej decyduje się obecnie coraz większa liczba osób. To właśnie one pozwalają na komfortowy wypoczynek na świeżym powietrzu, przy jednoczesnym osłonięciu od niekorzystnych warunków pogodowych. Aby móc korzystać ze wszystkich zalet altany jednak, pamiętać należy o konieczności jej prawidłowego zaprojektowania.

Altana ogrodowaBardzo ważnym aspektem podczas projektowania altany, jest dobranie jej lokalizacji i rozmiaru do własnych potrzeb oraz specyfiki ogrodu. Altana nie może być postawiona w dowolnym miejscu działki, co zresztą regulują odpowiednie przepisy. Aby ustrzec się przed dotkliwymi karami, związanymi z postawieniem altany w nieodpowiednim miejscu ogrodu, nie należy przesadzać z rozmiarami takiej konstrukcji. Najlepiej, aby nie przekraczała ona 30 m2, co pozwoli na dużą dowolność, jeżeli chodzi o wybór dla niej najwłaściwszej lokalizacji. Z punktu widzenia każdego użytkownika, najlepszym miejscem na postawienie takiego budynku będzie to, pozwalające cieszyć się widokiem na najatrakcyjniejszą część ogrodu. Jednocześnie, nie powinno się nigdy zapominać o konieczności zapewnienia sobie wygodnego dojścia do wnętrza takiego obiektu. Postawić go więc najlepiej bezpośrednio przy ogrodowej ścieżce.

AltanaJeżeli chodzi o wielkość altany, którą będzie sprawdzać się najlepiej, wszystko zależne będzie od planowanego trybu użytkowania dla takiej właśnie konstrukcji. Osoby, które w altanie chce spędzać naprawdę sporo czasu i organizować w niej przyjęcia dla rodziny i znajomych, powinny się zdecydować na konstrukcje o bardzo dużych rozmiarach. Dobrany do tego powinien być oczywiście kształt takiego obiektu, najlepiej kwadratowy lub też prostokątny. Kształt ogrodowej altany nie jest obecnie regulowany przez praktycznie żadne przepisy, można więc zdecydować się na dowolną praktycznie formę, odpowiadającą najlepiej indywidualnym gustom oraz zapotrzebowaniu. Decydując się na budowę takiej ogrodowej konstrukcji, pamiętać należy zawsze o konieczności zabezpieczenia jej wnętrza przed owadami.

W tym celu zdecydowanie przydać się mogą moskitiery okienne i drzwiowe różnego typu. Aby zwiększyć stopień ochrony przed owadami, podczas przebywania we wnętrzu altany, warto zainwestować również w roślinność, która chroni dodatkowo przed owadami. Można ją posadzić w bezpośrednim sąsiedztwie takiego obiektu, co pozytywnie wpłynie również na poziom estetyki całego budynku i ogrodu. Dobrze zaprojektowana altana jest bowiem nie tylko w pełni funkcjonalna, ale również i wysoce estetyczna.