Altana

Jak zaprojektować altanę w ogrodzie?

W obecnym czasie zdecydowanie zwiększa się popularność altan ogrodowych, z którymi spotkać się można w coraz większej liczbie posesji. Ważne jest, aby tego typu konstrukcje były zaprojektowane każdorazowo w odpowiedni sposób. Tylko w ten sposób będzie można uzyskać pełne zadowolenie z jej wykorzystywania.

AltanaAltana ogrodowa to zazwyczaj bardzo lekka konstrukcja. Jest ona oparta na kilku charakterystycznych słupach. Obiekt taki jest zwyczajowo pozbawiony ścian lub też wyposażony w lekkie ażurowe ścianki. Przy odrobinie przygotowania można altankę zaprojektować zupełnie samodzielnie. Podobnie sprawa wygląda z faktycznym zbudowaniem takiej konstrukcji. W przypadku braku konkretnego pomysłu skorzystać można z gotowego projektu altany. Coraz popularniejsze jest również zamawianie gotowych, drewnianych elementów z których taką właśnie altanę można następnie złożyć. Większe altany o powierzchni przekraczającej 35 m2 wymagają pomocy profesjonalistów zazwyczaj w czasie projektowania, jak też i samej budowy. Dodatkowo trzeba się liczyć w takiej sytuacji z koniecznością uzyskania pozwolenia na budowę.

AltanaWymuszać to będzie na przykład zbyt bliskie sąsiedztwo altany z innymi budynkami, a w szczególności z tymi mieszkalnymi. Projekt altany powinien być uzależniony również od kwestii indywidualnych wymagań w stosunku do takiej konstrukcji. Część osób będzie chciała korzystać z takiego obiektu jedynie sporadycznie, na przykład w czasie spotkań z rodziną czy też znajomymi. Warto pamiętać, że z altany ogrodowej spokojnie korzystać można również na co dzień. W takiej sytuacji zorganizować można w altanie na przykład miejsce idealne podczas pracy zdalnej, nauki czy też choćby czytania książek. Warto mieć na uwadze, że altany zapewniają różny stopień ochrony przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, to jest zbyt intensywnym słońcem czy też przed deszczem. Wszystko zależne jest przede wszystkim od rodzaju zastosowanego zadaszenia, ale także i rodzaju ścianek altany ogrodowej.

W obecnym czasie coraz większa liczba osób decyduje się na budowę w swoim ogrodzie altany ogrodowej. Wpływa na to fakt, że jest ona idealnym miejscem na spędzanie wolnego czasu w ogrodzie z rodziną czy też przyjaciółmi, niezależnie od aktualnych warunków atmosferycznych. Oczywiście obiekt taki jak altana zawsze powinien zostać zbudowany oraz zaprojektowany w odpowiedni sposób. Chodzi tutaj o przemyślenie, jaki rodzaj ścian, zadaszenia czy wykorzystywanego do budowy materiału będzie w danej sytuacji najlepszy.