Jak wybrać siłowniki do bram skrzydłowych?

Automatyka w bramach skrzydłowych pozwala na swobodne korzystanie z nich. Jednak dobór odpowiednich siłowników często jest nie lada wyzwaniem. Istotne jest, byśmy przed zakupem upewnili się, jakich siłowników potrzebujemy. O wyborze zadecyduje między innymi ? długość i waga skrzydła, jakie siłownik będzie musiał obsłużyć oraz częstotliwość ich pracy ? otwierania i zamykania bram garażowych.

Siłowniki a waga bramy

siłowniki do bramPierwszym kryterium, które musimy wziąć pod uwagę podczas wyboru siłownika, jest długość skrzydła, które będzie obsługiwał. Na karcie katalogowej powinniśmy znaleźć informację o tym, jaką maksymalną długość skrzydła dana automatyka jest w stanie obsłużyć. Przy czym należy pamiętać, że w tych bramach, które są szczególnie narażone na silny nacisk wiatru, należy zamontować siłowniki przeznaczone do większych skrzydeł. Odpowiedź na to, czy skrzydła bramy są podatne na podmuchy wiatru, znajdziemy w rodzaju ich wypełnienia. Przykładem bram, do których należy zamontować mocniejsze siłowniki, są bramy ze skrzydłami wypełnionymi blachą. Jeśli kupujemy siłowniki do tego rodzaju bram, najlepiej będzie wybrać te, w których centrala siłownika posiada wejście do obsługi elektrozamka. To urządzenie dodatkowo pomaga ochronić siłowniki przed negatywnym działaniem wiatru, które w skrajnych przypadkach mogą złamać się pod naporem mocnej siły. Elektrozamki pomagają utrzymać bramę w pozycji zamknięcia.

siłowniki do bramNajlepsze siłowniki do bram będą też dostosowane do ich ciężkości. W celu upewnienia się, jakiej wagi jest dane skrzydło, powinniśmy zgłosić się do jego producenta. Pamiętajmy, by nie stosować siłowników, które jako wagę maksymalną mają podaną dokładnie wagę naszej bramy. Zawsze powinniśmy mieć na uwadze bezpieczny zapas wynoszący około 25%. W innym wypadku siłowniki mogą szybko stracić swoją pierwotną sprawność. Powinniśmy także uwzględnić osadzenie zawiasu względem krawędzi słupka ? w danych technicznych siłownika musimy znaleźć wymiar, który pozwoli określić jaki typ będzie dla nas odpowiedni. Na końcu warto dodać, że siłowniki możemy montować na bramie, lub zastosować montaż podziemny, gdy ten pierwszy jest niemożliwy. W obu wypadkach najlepiej zatrudnić odpowiedniego specjalistę, który profesjonalnie zamontuje dany system. Siłowniki dzieli się także ze względu na intensywność użytkowania.

Tutaj taki podział jest bardzo prosty ? na przydomową pracę siłowników oraz intensywną. Przy czym intensywną określa się tę pracę siłowników, która dziennie przekracza 50 cykli (otwierania i zamykania bramy). Stosowana jest głównie w bramach do miejskich garaży ? np.: w bramie wjazdowej do garażu podziemnego na osiedlu.

Leave a Comment