tanie karnisze

Jak wybrać i zamontować karnisz?

Zadaniem karnisza jest utrzymywanie firanki lub zasłony, jednak, aby dobrze spełniał swoją rolę, musi być odpowiednio dobrany do okna, nad którym będzie wisiał. Jego piękny wygląd może zdać się na niewiele, jeżeli karnisz zostanie źle zamontowany, np. zbyt blisko okna. Takie błędy mogą wpłynąć nie tylko na jego estetykę, ale przede wszystkim na funkcjonalność. Przed zakupem karnisza należy dokładnie wymierzyć okno ? Pomoże to w wyborze właściwej grubości profili.

Dobrze dobrane karnisze

tanie karniszeW przypadku okien nie dłuższych niż 3 m w zupełności wystarczą cienkie drążki o średnicy ok. 16 mm, które sprawdzą się do wieszania lekkich zasłon czy firan. Do większych okien i do wieszania masywnych tkanin potrzebny będzie karnisz o średnicy minimum 19 mm. Natomiast długość karnisza oblicza się poprzez dodanie do szerokości okna minimum 10 cm, jednak większość producentów zaleca, aby było to ok. 20-30 cm. W przypadku drzwi balkonowych można zastosować także mocowanie asymetryczne, które pozwoli na całkowite zsunięcie zasłon lub firan poza wykusz. Równie istotna jest odległość karnisza od górnej krawędzi ramy okna. Powinna ona wynosić minimum 5 cm, aby bez żadnego trudu można było uchylić i otworzyć okno. Ponadto należy pamiętać także o tym, aby wspornik miał odpowiednią długość pozwalającą firance na swobodne opadanie. Powinna ona wisieć w odległości 3 cm od grzejnika, klamki oraz parapetu.

tanie karniszePrzed montażem należy ołówkiem zaznaczyć na ścianie poziomą linię, która ma wyznaczać miejsce karnisza. W tym celu niezbędna okaże się poziomica, ponieważ pozwoli poprowadzić prostą linię. Kolejny krok stanowi zaznaczenie, gdzie będzie się znajdował jeden ze wsporników. Następie trzeba wywiercić w ścianie otwór liczący o 5-10 mm więcej niż kołek rozporowy. Nie można zapomnieć o tym, aby oczyścić powstałą dziurę przy pomocy pędzla lub odkurzacza. Po tym etapie można włożyć kołki, przyłożyć podstawę wspornika i dopiero wkręcić wkręty. Następnie, używając klucza imbusowego, trzeba zamontować ramię wspornika, do którego wkłada się drążek. Do profilu należy przyłożyć poziomicę i ustalić jego linię. Na tym etapie można już założyć kółka z żabkami. Wówczas nie pozostaje już nic innego niż montaż drugiego wspornika.W przypadku gdy tanie karnisze są dłuższe niż 240 cm, w połowie ich długości należy przymocować dodatkowy wspornik, który pomoże w ich prawidłowym utrzymaniu.

Dobrym sposobem na zatrzymanie skraju zasłony w jednym miejscu jest zawieszenie kółka między końcówką a wspornikiem. Z kolei piękny efekt firanek ułożonych w fałdy można otrzymać, jeżeli odległość między kółkami będzie wynosiła 10 cm. W przypadku gdy konieczne jest przycięcie drążka, warto wykorzystać skrzynkę uciosową i bezwzględnie wygładzić jego brzeg.

Tu link do strony głównej: https://www.lazur24.pl/

Leave a Comment