okna drzwi drewniane

Jak wybrać antywłamaniowe okna drewniane?

Dobrej jakości okna nie tylko zapewniają prawidłową termoregulację w mieszkaniu, ale też zabezpieczają je przed włamaniem. To bowiem najczęściej tą drogą złodzieje dostają się na nasz prywatny teren, by ukraść wartościowe przedmioty. Uniemożliwić można im to nie tylko poprzez montaż systemów alarmowych, ale też dobrej jakość stolarkę okienną.

Drzwi zapewniające bezpieczeństwo

okna drzwi drewnianeOkna bywają często drogą, przez którą włamywacz dostaje się do wnętrza budynku. Po pierwsze dlatego, że stosunkowo łatwo je wyważyć. Po drugie często sami stwarzamy złodziejowi dogodną sytuację, pozostawiając okno otwarte lub rozszczelnione podczas naszej nieobecności w domu. A z takiej okazji włamywacze lubią korzystać. Z łatwością przedostają się wówczas do środka i wychodzą tą samą drogą zupełnie niepostrzeżenie. Dzisiejsza stolarka okienna nie jest już tak łatwa do sforsowania jak kiedyś. Okna są mocne, solidne, często posiadają dobrej jakości zabezpieczenia. Rodzi się jednak pytanie, czy dotyczy to tylko okien plastikowych, czy może też drewnianych. Te ostatnie wybierane są coraz częściej przez inwestorów. I trudno się temu dziwić. Są bardzo estetycznie wykonane, a przy tym doskonale spełniają swoje funkcje. Doskonale pasują do budownictwa tradycyjnego, ale też nowoczesnego.

okna drzwi drewnianeSą uniwersalne, co jednak ważne antywłamaniowe okna drzwi drewniane w znaczący sposób podnoszą też poziom naszego bezpieczeństwa. Na etapie produkcji klasyfikuje się je do jednej z trzech klas bezpieczeństwa: WK1, WK2 i WK3 (im mniejsza cyfra, tym słabszy poziom zabezpieczeń). W pierwszym przypadku zręczny złodziej powinien poradzić sobie z otwarciem okna lub drzwi w krótkim czasie bez użycia jakiegokolwiek narzędzia, w drugim ? włamywacz musi się wykazać większą zręcznością. Sforsowanie zabezpieczeń nie będzie możliwe beż użycia narzędzi, np. wkrętaka. W trzecim przypadku, a więc gdy na etapie produkcji zainstalowane zostały najwyższej klasy formy zabezpieczeń, złodziej musiałby użyć dużej siły i łom, by wejść do mieszkania. Niemniej istotne jest też oszklenie, które powinno być jak najsolidniejsze. I w tym przypadku należy zwrócić uwagę ma klasyfikację (od P1 do P4). Największa liczba wtargnięć do domu odbywa się poprzez wyważenie skrzydła z ościeżnicy.

Jeśli złodziej jest wprawiony, posiada odpowiednie narzędzia, a nasze okna drewniane nie są najlepszej jakości, najczęściej udaje mu się wejść do mieszkania w ciągu kilku sekund. Inwestycja w antywłamaniową stolarkę okienną i drzwi to więc bardzo rozsądne rozwiązanie. Trzeba też pamiętać o tym, by nigdy nie zostawiać otwartych okien, wszak to „okazja czyni złodzieja”.

Leave a Comment