projekt budowy

Jak wkomponować wiatę garażową na samochody?

Wiaty na samochód to efektywne i efektowne rozwiązanie konstrukcyjne. Decydują się na nie osoby, które szukają alternatywy dla zwykłych garaży i osoby, które posiadają więcej niż jeden pojazd. W ten sposób na podwórzu lub w ogrodzie stawiają wiatę, pod którą samochód jest chroniony przed deszczem, wiatrem, gradem czy mrozem. O czym jednak warto pamiętać, kiedy stawia się wiatę na samochód?

bale drewnianeNa początku warto wspomnieć o tym, że postawienie takiej wiaty nie wymaga specjalnego zezwolenia, o ile jej metraż nie przekracza 50m2. Nasze plany budowlane trzeba tylko odpowiednio wcześniej zgłosić. Na budowę większych wiat należy otrzymać zezwolenie. Wiata to konstrukcja, która zawiera posadzkę, bale, dach, ale nie zawiera ścian. Taka konstrukcja daje wielkie pole do popisu, jeżeli chodzi o projekt. Może być zbudowana z wielu materiałów – z różnych rodzajów drewna bądź z metalu, poliwęglanu lub stali. Dach i bale tej konstrukcji mogą zostać zaprojektowane bardzo atrakcyjnie, dzięki czemu cała budowla może przyciągać wzrok i stanowić dekorację. Może być postawiona w ogrodzie lub gdziekolwiek na terenie na parceli, a może być dobudowana do ściany domu.

projekt budowyPrzede wszystkim należy ją postawić blisko wjazdu na teren posesji, tak by podjazd pod dom był jak najkrótszy. Wiata na samochody osobowe nie powinna stanowić centralnego punktu parceli, i zajmować jak najmniej przestrzeni. Pamiętajmy, że nasz ogród powinien być przestrzenią służącą naszej rekreacji i odpoczynkowi. Wiata może być postawiona blisko granicy naszej posesji, a nawet delikatnie ją przekraczać. W ten sposób nie zajmuje ona za dużo miejsca, a mieszkańcom zostanie przestrzeń do zagospodarowania ogródka, altanki czy innych miejsc użytkowych. Konstrukcję i wygląd wiaty warto dopasować do wyglądu domu. Kolor dachu wiaty i kolor dachu domu najlepiej by był spójny. Warto zadbać o spójność wizualną gontów – można np. wybrać identyczny model. Chyba że mamy większe doświadczenie w projektowaniu lub korzystamy z usług projektanta i stawiamy na eklektyzm. Jeżeli w projekcie domu wykorzystano innowacyjne rozwiązania, po takie same bądź podobne, należy sięgnąć przy projekcie wiaty samochodowej. Te wszystkie projekty są jednak opcjonalne.

Osoby, którym zależy na samej konstrukcji i jej funkcjonalności, mogą zdecydować się na wybór najprostszej i najtańszej wiaty, której funkcjonalność będzie wysoka, choć estetyka niekoniecznie. To od indywidualnych potrzeb użytkownika zależy, czy wybuduje na swojej działce dekoracyjną wiatę, czy postawi najprostszą konstrukcję, pod którą będzie parkować swój samochód.

Leave a Comment