Domki do ogrodu

Jak stworzyć miejsce na sprzęt w ogrodzie?

Pielęgnacja ogrodu, niezależnie od jego rozmiarów, wymaga stosowania narzędzi: sekatorów, łopat, grabi czy kosiarek. Ich każdorazowe dowożenie na działkę rekreacyjną byłoby uciążliwe, dlatego należy przechowywać je na miejscu. W tym celu wystarczy kupić lub samodzielnie zbudować domek na narzędzia. Taka konstrukcja może mieć charakter stały lub tymczasowy, a w sytuacji, gdy nie ma ona fundamentów, w świetle prawa nie jest uznawana za budynek, więc jej postawienie nie wymaga starania się o pozwolenie budowlane.

Drewniane domki na sprzęt ? jak wykonać?

Domki do ogroduPierwszy krok podczas budowy domku na narzędzia to wybór materiałów. Można zdecydować się na tworzywo sztuczne, metal lub drewno ? ostatni materiał jest najtańszy, chociaż wymaga najwięcej zaangażowania w postaci konserwacji drewnianych elementów. Alternatywą mogą być płyty z tworzywa sztucznego lub arkusze ocynkowanej blachy. Chcąc zbudować domek z drewnianych desek, należy wykonać szkielet konstrukcji, zaczynając od dołu. Deski i legary należy łączyć przy pomocy wkrętów. Jako podłogę można zastosować deski lub płytę OSB. W przypadku małych domków można z niej zrezygnować, będzie to jednak oznaczało przedostawanie się do środka wody przez podłoże.

Domki do ogroduSłupki konstrukcyjne, będące podstawą do montażu ścian, należy połączyć z podłogą i ze sobą nawzajem metalowymi kątownikami i zbić gwoździami. Budowane samodzielnie drewniane domki na sprzęt do ogrodu będą wykazywały wysoką wytrzymałość na warunki atmosferyczne dopiero po ich zabezpieczeniu odpowiednimi preparatami. Na drewno można aplikować olej lub impregnat. Wypełnienie ścian można wykonać z płyty wiórowej, co obniży koszty, lub z desek, co z kolei poprawi walory estetyczne. Od jakości mocowania zależy odporność całej konstrukcji na wiatr. Ostatni etap to budowa dachu. Wewnętrzną warstwę można wykonać z płyty OSB, natomiast z zewnątrz pokryć go papą termozgrzewalną. Alternatywą jest wykonanie zadaszenia z blachy ocynkowanej, będzie ono jednak znacznie cięższe, co nie sprawdzi się w przypadku niewielkich i lekkich konstrukcji.

Podczas samodzielnej pracy nad domkiem narzędziowym mogą przydać się takie narzędzia jak młotek, poziomica, miarka, drabina, wkrętarka oraz szlifierka. Warto wyposażyć się w zestaw śrubokrętów i kluczy oraz odzież ochronną. Przed przystąpieniem do budowy wskazane jest skompletowanie wszystkich materiałów, aby zachować ciągłość pracy. Domek można ustawić na trawie, ale też na przygotowanym wcześniej podłożu zabezpieczonym piaskiem i betonowymi bloczkami, aby uzyskać jego większą stabilizację.