Jak powstają nowoczesne dachy z trzciny?

Wraz z biegiem czasu, podczas tworzenia różnego rodzaju budynków, zwraca się uwagę na wykorzystywanie materiałów ekologicznych. Materiały takie, nie tylko nie mają praktycznie żadnego wpływu na środowisko, ale okazują się być łatwiej dostępne i co ważniejsze – znacznie tańsze. Do takich właśnie materiałów, można zaliczyć trzcinę. Po dłuższym okresie przerwy, ponownie staje się ona jednym z częściej wybieranych materiałów, do tworzenia pokrycia dachowego.

Dach z trzciny i proces jego powstawania

Z takim właśnie dachem, związanych jest szereg różnego rodzaju zalet, wśród których ekologiczność wydaje się być tak naprawdę najmniej istotnym. Warto pamiętać jednak, że w porównaniu do tych dawniej tworzonych dachów ze strzechy te tworzone obecnie, tworzone są z użyciem zupełnie innych technologii. Przede wszystkim , obecnie takie pokrycie dachowe wykorzystywane jest praktycznie wyłącznie w stosunku do tych dachów, których kąt nachylenia jest bardzo duży, wynoszący powyżej 45 stopni. Jest to bardziej ważne, biorąc pod uwagę duże tendencje do gromadzenia wody, czym cechuje się strzecha – dachy z trzciny muszą być więc tworzone na dachu spadzistym, bądź też, ewentualnie na dachu wyposażonym w lukarny. Szerokość dachu również powinna być odpowiednio dostosowana do pokrycia ze strzechy. Chodzi tutaj na przykład o to, aby nie przekraczała ona 8 metrów. Gdy nie jest to możliwe, konieczne byłoby jeszcze większe nachylenie dachu, co niekorzystnie mogłoby się odbijać na jego wyglądzie. W przypadku dachów utworzonych ze strzechy, raczej nie zaleca się stosowania rynien, których nie ma gdzie umocować. W takim wypadku, kluczowe jest wysunięcie poszycia trzcinowego jak najdalej poza bryłę budynku, a wokół domu, tworzy się odpowiednią opaskę z kamieni, konieczną do gromadzenia spadającej z dachu wody.

Aby trzcinowy dach był możliwie jak najbardziej trwały, konieczne jest bardzo staranne wyselekcjonowanie trzciny. Następnie, wiąże się ją z pomocą drutu w wiązki, które powinny mieć grubość około 60 cm. Tak utworzone wiązki, są następnie układane bezpośrednio na więźbie dachowej. Aby uzyskać wszystkie korzyści, które wiążą się niewątpliwie z wykorzystaniem dachu trzcinowego, bardzo ważne jest, aby jego położeniem zajmowała się profesjonalna ekipa. Jest to konieczne przede wszystkim dla zastosowania tej najbardziej nowoczesnej, oraz jednocześnie sprawdzonej technologii tworzenia takiego właśnie dachu. Tylko w takim wypadku, nie będzie można mieć żadnych zastrzeżeń co jego odporności, która w takim wypadku może nawet dochodzić nawet do 100 lat.

Zapraszamy na www.strzecha.com.pl po więcej na temat dachów z trzciny.

Leave a Comment