W każdej większej instalacji przemysłowej powinna znaleźć się przepustnica. Może ona służyć do regulacji lub odcinania przepływu, a także pełnić funkcję dodatkowego zabezpieczenia. Przepustnicę z resztą instalacji łączy się przy pomocy skręcanych kołnierzy. W niektórych instalacjach wskazane jest wspawanie przepustnicy na stałe. Zapewnia to maksymalną szczelność i pozwala pracować z większym ciśnieniem roboczym. W najtrudniejszych warunkach wykorzystuje się przepustnice z potrójnym mimośrodem.
Przepustnice z mimośrodem, sposób działania
Budowa przepustnicy z potrójnym mimośrodem jest całkiem prosta. Składa się ona z kilku elementów głównych elementów. Wszystkie części przepustnicy schowane są w korpusie. Do jego wykonania wykorzystuje się stal lub żeliwo. W przypadku uszczelnienia typu metal-metal uszczelka wykonana jest ze stali i grafitu. Istotnymi elementami są także dysk oraz pierścień, które zapewniają kontrolę przepływu. Do ważnych elementów przepustnicy z potrójnym mimośrodem zalicza się trzpień, dławik i jarzmo. Elementy armatury przemysłowej poddaje się testom jakości zgodnie z normą PN-EN 12266. Pozwala to ocenić, czy dany element spełnia warunki niezbędne do pracy w konkretnych instalacjach przemysłowych z czynnikami, które są tłoczone pod dużym ciśnieniem. Wykonane ze staliwa węglowego przepustnice z mimośrodem potrójnym mogą pracować z takimi mediami jak woda, para czy olej. Urządzenia wykonane ze staliwa stopowego są w stanie poradzić sobie z mediami agresywnymi i chemikaliami.
Średnica nominalna przepustnicy może wynosić od 80 do 2000 milimetrów. Zarówno kołnierze jak i elementy przeznaczone do wspawania muszą być wykonane zgodnie z odpowiednimi normami. Poziom przepływu cieczy lub gazu przez przepustnicę z potrójnym mimośrodem zależy od kąta otwarcia. Dysk otwiera się od razu po poruszeniu mechanizmu. Najskuteczniej reguluje się przepływ w pozycji otwartej o kącie od 25 do 65 stopni. Kąt otwarcia wskazywany jest na przekładniach mechanicznych, które montuje się na górze przepustnic. Elementy uszczelniające w systemie metal-metal montowane są na dysku przepustnicy i mają układ lamelowy. Wykonuje się je ze stali odpornej na korozję oraz czynniki chemiczne. Zachowana zostaje szczelność w obu kierunkach.
Przepustnice z potrójnym mimośrodem wykorzystywane są wszędzie tam, gdzie potrzebne jest zachowanie szczelności i regulacja przepływu w najtrudniejszych warunkach. Zakres temperatur roboczych pozwala na pracę z parą wodną i środkami chemicznymi. Do regulacji przepustnicy wykorzystuje się przekładnię mechaniczną zasilają ręcznie, elektrycznie lub pneumatycznie.