budowanie mieszkań deweloperskich

Jak bezpiecznie kupić mieszkanie od dewelopera?

Zakup własnego M to dla wielu osób największa inwestycja w życiu. Często wspomagana dużym kredytem hipotecznym na 20-30 lat. W związku z tym każdy, kto poszukuje lokalu dla siebie, chce dobrze wydać pieniądze, zyskując w zamian własne cztery kąty. Z roku na rok na popularności zyskują nowe inwestycje, dlatego w tym wpisie podpowiadamy, jak bezpiecznie kupić mieszkanie od dewelopera. Zapraszamy!

Wybór oferty mieszkaniowej

nowe budownictwo Nowe mieszkania powstają z reguły poza ścisłym centrum, w którym nie ma miejsca na inwestycje deweloperskie. Szukając mieszkania warto zatem sprawdzić, jak dana lokalizacja jest skomunikowana z miastem. Często bywasz w konkretnym miejscu? Nie kupuj zatem lokalu na drugim końcu aglomeracji, bo stracisz mnóstwo czasu i nerwów na dojazdy. Przemyśl, ile możesz wydać i gdzie chcesz mieszkać, ale nie zapominaj o codziennych podróżach czy obowiązkach (żłobek, szkoła, uczelnia, praca itd.).

Jeśli masz na oku kilka inwestycji, przyjrzyj się każdej z nich. Porównaj nie tylko ceny i walory danej lokalizacji, ale także bardziej subtelne sygnały, jak np. stopień ukończenia budowy. Zdecyduj, ile możesz czekać na nowe mieszkanie i wykreśl inwestycje, które nie pasują do Twoich założeń. Następnie prześwietl każdego z wybranych deweloperów. W jaki sposób? Oto kilka podpowiedzi:

? sprawdź, w jakiej kondycji finansowej jest każda firma (czy występują zadłużenia),
? określ, czy wobec deweloperów toczą się jakieś postępowania sądowe,
? prześledź dane rejestrowe wszystkich firm,
? uzyskaj informacje o działkach, na których powstają inwestycje (zrobisz to przez Internet na podstawie numerów ksiąg wieczystych),
? sprawdź, jak wygląda plan zagospodarowania przestrzennego wokół inwestycji (za kilka lat przy budynku może zostać zbudowany supermarket albo ruchliwa ulica),
? obejrzyj inne inwestycje deweloperów (już ukończone),
? sprawdź opinie o każdym deweloperze (możesz poszukać ich w sieci i dodatkowo popytać mieszkańców w już ukończonych i oddanych do użytku inwestycjach).

Zebranie wiedzy o deweloperach i inwestycjach pozwala wybrać godnego zaufania wykonawcę, który dostarcza mieszkania o wysokim standardzie.

Ocena mieszkania deweloperskiego

budowanie mieszkań deweloperskichJeśli znajdziesz dobrego dewelopera, czas ocenić efekty jego pracy. Koniecznie odwiedź gotowe inwestycje, zamieszkałe przez ludzi. Dzięki temu zobaczysz, jak wygląda budynek po kilku latach od oddania oraz jak zaaranżowano otoczenie wokół niego. Wiadomo, że te aspekty zależą w dużej mierze od mieszkańców i wspólnoty, ale ogólny ogląd pozwoli Ci zweryfikować jakość usług dewelopera.

Oglądając inwestycje, postaraj się pomówić z mieszkańcami danego budynku. Nie obawiaj się powiedzieć, że rozważasz zakup lokalu od tego samego wykonawcy i ciekawią Cię opinie o zbudowanych przez niego mieszkaniach. Pomów z kilkoma osobami i wyciągnij wnioski. Na ogół ludzie chętnie pomagają innym w takich sytuacjach i udzielą Ci szczerych odpowiedzi.

budowa deweloperskaJeśli przeprowadzone wywiady okażą się pozytywne, a sama inwestycja nadal Ci się podoba, zacznij oglądać plany mieszkań lub gotowe lokale w danym budynku. Zakup mieszkania na etapie planu pozwala samodzielnie wybrać układ ścian i instalacji, toteż wiele osób decyduje się na tę formę kupna. Obecnie nie należy już obawiać się zainwestowania środków w mieszkanie, będące na etapie planowania na papierze. Prawo chroni nabywców mieszkań deweloperskich i nie pozwala na utratę pieniędzy nawet w przypadku upadłości wykonawcy. Służą temu odpowiednio skonstruowane umowy oraz konta powiernicze (deweloper nie dysponuje samodzielnie pieniędzmi, zatem nie może ich zdefraudować).

Kupno mieszkania, które znajduje się w już gotowym budynku, także ma zalety. Możesz od razu ocenić, czy odpowiada Ci jakość wykonania. Sprawdź, czy w lokalu są kąty proste, czy ściany są proste, a drzwi wejściowe i okna dobrze zamontowane (otwierają się i zamykają bez problemu, są szczelne itd.). Jeśli masz wątpliwości, czy dobrze oceniasz stan lokalu, zatrudnij eksperta, który sprawdzi dla Ciebie wszystkie te aspekty. Za usługę zapłacisz kilkaset złotych, ale będą to dobrze wydane pieniądze.

Podsumowanie

Zakup mieszkania deweloperskiego to inwestycja na lata. Warto dobrze przemyśleć wybór wykonawcy i lokalu, aby cieszyć się dobrą decyzją. Zachowując ostrożność, na pewno właściwie ocenisz wszystkie zmienne i kupisz wymarzone lokum.

Leave a Comment