Aranżacja wnętrza wymaga przemyślanej strategii. To dzięki temu, użytkownik może zyskać pewność, że elementy wyposażenia będą ułatwiały mu organizację życia czy pracy i zapewniały swobodę. Regały, tak jak i inne meble, można zaprojektować na wiele sposobów. Typ modułowy posiada tę zaletę, że można go modyfikować w dopasowaniu do wszelkich potrzeb. Znajduje swoje zastosowanie w wielu miejscach.
Regał składany, rozwiązanie nie tylko do magazynów
Regały składane z modułów są najczęściej wykorzystywane w instytucjach, przedsiębiorstwach i komercyjnie, choć obecnie dość często znajdują swoje zastosowanie także w prywatnych domostwach. Najczęściej składają się z metalowych półek i ram. Taki typ wykorzystuje się do przechowywania ciężkich materiałów, na przykład w archiwach bądź magazynach. Posiadają możliwość udźwigu sporego ciężaru, dzięki czemu można zwiększyć ich zawartość. W dopasowaniu do potrzeb każdy element regału można dowolnie skonfigurować, tak by możliwie jak najwygodniej przechowywać towary czy dokumenty o różnej wielkości gabarytu i wadze. Wzmocniony o specjalne kotwy ścienne regał gwarantuje stabilność. Jego montaż jest niezwykle łatwy, wymaga jedynie wkręcenia śrub. W nieco innym typie są regały wykorzystywane do celów komercyjnych. Najczęściej regał składany modułowy wykorzystywany w sklepach prezentuje się estetycznie, ponieważ jest częścią ekspozycji, której ma za zadanie zachęcać potencjalnych klientów do zakupu. Doskonale łączy w sobie praktyczne zastosowanie z efektem wizualnym.
Jego dowolna aranżacja zapewnia atrakcyjne eksponowanie towarów i łatwość przechowywania. Nie ma także problemu, by zmienić jego konfigurację po zmianie produktów sklepowych, tak by dopasować wielkość półek do zawartości. Wykorzystywany np. w showroomach regał często posiada także oświetlenie LED, by podkreślić ekskluzywność wnętrza. Regały modułowe znajdują także coraz więcej zwolenników wśród osób prywatnych, które w ten sposób aranżują kolekcje swoich książek bądź innych artykułów. Takie rozwiązanie posiada tę zaletę, że odległości półek od siebie można dowolnie modyfikować. Tutaj najczęściej wykorzystuje się drewno, dzięki czemu regał znacznie zyskuje na estetyce i łatwiej wpasowuje się w każdy styl wystroju mieszkania. Modne staje się połączenie drewna z metalem bądź pokrycie jego metalowej konstrukcji farbą dającą metaliczny efekt. Można także połączyć ze sobą półki otwarte z szufladami i zamkniętymi modułami, a także wykorzystać wiele kolorów do uatrakcyjnienia jego wyglądu.
Obecnie regał modułowy to nie tylko praktyczny mebel, wykorzystywany do przechowywania towarów, ale także piękny element wyposażenia, nadający wystrojowi mieszkania stylu. Jego największym atutem jest możliwość konfiguracji w dopasowaniu do indywidualnych potrzeb, choć wymaga od użytkownika wykonania projektu.