Nieestetyczne przetarcia czy ukruszenia widoczne na parkiecie to znaki, że potrzebna jest interwencja parkieciarza. Żeby cieszyć się parkietem w dobrym stanie, należy raz na kilka lat przystąpić do cyklinowania. Uszkodzenia wynikają z tego,że jest to podłoże mocno eksploatowane przez użytkowników.
Cyklinowanie to korzystna metamorfoza
Chodzenie, padanie promieni słonecznych czy wykładzina to czynniki, które w natężeniu wielu lat, mają wpływ na kondycję parkietu. Cyklinowanie podłóg drewnianych powoduje korzystną metamorfozę. Nawet jeśli był on położony wiele lat temu i nie prezentuje się atrakcyjnie, doświadczony fachowiec może to odmienić. Przed jego wizytą należy zabezpieczyć pokój. Cały proces emituje bardzo dużą ilość pyłów i kurzu. Warto więc wynieść z danego pomieszczenia wszystkie meble. Ponadto, należy osłonić to, co zostało w pokoju. Folia remontowa sprawdzi się do ochrony okien, drzwi czy półek naściennych. Co do długości przeprowadzanych prac, wszystko zależy od stopnia zniszczenia podłogi. Jeśli są one znaczne, cały proces będzie wydłużony. Parkieciarz nim przystąpi do cyklinowania, musi wykonać wiele różnych czynności. Cyklinowane podłoże musi zostać starannie oczyszczone. Jeśli są na nim rysy, można je usunąć za pomocą wosków koloryzacyjnych dobranych do odcienia podłogi. Niezbędne może też być odtłuszczanie podłoża.
Następnie zaleca się jego dokładne odkurzenie. Po tych pracach parkieciarz może przystąpić do szlifowania. To, w jaki sposób należy szlifować jest uzależnione od typu podłoża. Jeśli jest to mozaika drewniana, należy szlifować ukośnie w stosunku do brzegów. Jeśli podstawą są deski, kierunek działania musi być równoległy. Następnym etapem jest polerowanie parkietu. Wykonuje się to cykliniarką, która zostaje wyposażona w papier ścierny o wysokim stopniu granulacji. Jeśli zależy nam na uzyskaniu efektu połysku, warto o tym wspomnieć fachowcowi. Często posiadają oni dodatkową końcówkę polerującą, która wygładza i nabłyszcza powierzchnię. Ostatnim etapem jest lakierowanie. Wykonuje się je wałkiem lub pędzlem. Ważne jest to, aby dobrać kolor lakieru do podłoża. Istotne jest także zapewnienie właściwego obiegu powietrza. Opary unoszące się z lakieru mogą być toksyczne. Dlatego wszystkie prace najlepiej przeprowadzać przy uchylonym oknie. Warto wspomnieć o tym, że niestety nie każda podłoga nadaje się do cyklinowania.
Jeśli jest ona zbyt zniszczona, być może będzie to działanie kompletnie nieopłacalne. Regularne dbanie o podłogę może przedłużyć jej żywotność. Jednak dzięki regularnemu cyklinowaniu będzie ona prezentować się atrakcyjnie, nawet po wielu latach użytkowania. Drewno wymaga przeprowadzenia raz na jakiś czas tego rodzaju prac.