Na przestrzeni ostatnich kilku lat, coraz więcej Polaków decyduje się dziś na biologiczne oczyszczalnie ścieków, które z powodzeniem montuje się dziś na terenie działek mieszkalnych. Oczyszczalnie te wyróżniają się bowiem niezwykle kompaktowymi rozmiarami oraz stosunkowo prostym montażem, który zajmuje jedynie kilkanaście godzin.
Oczyszczalnia to nowoczesne rozwiązanie
Z jakich etapów składa się biologiczna utylizacja nieczystości, która jest w pełni przyjazna dla naszego środowiska? Na sam samym wstępie należy podkreślić, iż proces ten składa się z kilku nieodłącznych etapów, które muszą przebiegać w konkretnej kolejności. Warto bowiem zdawać sobie sprawę z tego, że w naszych ściekach znajdują się różne nieczystości, które posiadają rozmaite wielkości oraz kształty. Nic więc dziwnego w tym, że oczyszczanie owych nieczystości musi składać się z kilku faz, które pozwolą rozdrobnić nawet najbardziej zbite odpady. Idealnym przykładem jest m.in. biologiczna oczyszczalnia ścieków z Poznania, w której zastosowano nowoczesne, przemyślane rozwiązania typowo techniczne. W pierwszej kolejności oczyszczalnie nieczystości rozpoczyna się od tzw. przesiewania. Na tym etapie duże, zbite cząstki odpadów przesiewa się przez specjalne sita, które skutecznie rozbijają nawet najbardziej zbite elementy.
Wyłapane na tym etapie przedmioty zostają następnie obmyte z fekaliów. W dalszej kolejności z rozdrobnionych nieczystości odzyskuje się minerały, do których zaliczyć można m.in. piasek czy też żwir. Muł ten osadza się na dnie głównego zbiornika, z którego następnie odsącza się jedynie zanieczyszczenia w formie płynnej. Przetworzone w ten sposób ścieki trafiają następnie do zbiorników sedymentacyjnych, w których pozostają przez kilka godzin. Na tym etapie wszelkie pozostałe ciała stałe oraz gęste płyny osiadają na dnie zbiorników i przekształcają się w zbity muł, który można następnie odseparować. Na samym końcu przefiltrowane odpady trafiają do kolejnego zbiornika, w którym ma miejsce ostatnia, kluczowa obróbka biologiczna. Pozyskane w ten sposób ścieki nie są szkodliwe dla naszego środowiska. Wszelkie szkodliwe związki toksyczne, które mogłyby negatywnie oddziaływać nie tylko na środowisko, ale również na organizm ludzki, zostają bowiem wychwycone i zneutralizowane na konkretnych etapach utylizacji.
Warto również zdawać sobie sprawę z tego, że biologiczne oczyszczanie ścieków odbywa się zarówno beztlenowo, jak i przy użyciu tlenu. Dwa zasadnicze etapy gwarantują bowiem najlepsze efekty, które wpływają na to, że do biologicznych oczyszczalni przekonuje się dziś coraz więcej osób.