dekoracyjne litery

Dzienne aranżacje

Salon zazwyczaj kojarzy się z bogato wyposażonym miejscem, gdzie spędzano popołudnia, delektując się herbatką i rozmawiając o pogodzie. Zawsze piękny, zawsze na specjalne okazje. Współcześnie, na specjalne okazje nie trzeba czekać- są, kiedy tego chcemy. Lubimy nasze pokoje dzienne. Albo: chcemy je lubić. Ale jak to osiągnąć?

Wystrojone saloniki

Poszukując pomysłów na aranżację swojego pokoju dziennego, możemy zauważyć, że zarówno kolorowe pisma, jak i internet aż pęka w szwach od informacji na ten temat. Co specjalista, to inne propozycje. Ciężko zdecydować się na coś konkretnego. Nigdy nie możemy mieć pewności, że to, co podoba nam się dzisiaj, za jakiś czas wyda nam się nudne, bez gustu i pozbawione smaku. Stylów aranżacji wnętrz jest wiele: industrialny, bohema, czy tradycyjny. Często nie można ich wszystkich policzyć, bo wciąż pojawiają się nowe, więc jakim cudem zapamiętać to, czym się cechują? Najlepiej słuchać siebie. Mieszkanie jest naszym odzwierciedleniem: pokazuje charakter i upodobania, a także styl życia. Nasz salon chcemy więc pokazać z jak najlepszej strony bo, tak jak my, będzie on na językach odwiedzających.

M2 jak modne

Wystrój wnętrza pokoju dziennego powinien być w jak największym stopniu funkcjonalny, a także komfortowy. Powinniśmy móc się w nim w pełni zrelaksować, dlatego jego aranżacja powinna być subtelna i wpływać kojąco na nasz umysł. Zarówno my, nasza rodzina, jak i goście będziemy spędzać w nim sporą część czasu wolnego: jest to ta strefa mieszkania, odpowiedzialna między innymi za rozrywkę, czy (jeśli z salonem połączona została jadalnia) posiłki. Projektując swój salon należy wziąć pod uwagę wiele czynników, które, wyszukane przez nas aranżacje pokoju dziennego powinny zaspokoić. Jak zawsze inspiracja trendami jest zaletą.

komoda z masywuWszelkie wskazówki mogą okazać się bardzo pomocne. Dodatkowe informacje mogą przydać się zwłaszcza wtedy, gdy mają to być modne wnętrza pokój dzienny bardzo wtedy zyskuje w oczach naszych znajomych. Posiadając do dyspozycji duży metraż i wszelkie możliwe środki na aranżacje wnętrz pokój dzienny nie jest dla nas żadnym wyzwaniem. Możemy puścić wodze fantazji, zrobić co tylko chcemy. Ale co poradzić, jeśli nasza powierzchnia nie jest zbyt duża?

Odpowiedź: na to zawsze znajdzie się sposób. Czy półki rozsypane po pokoju, schowki i szafki to dobre wyjścia na przechowywanie? Z pewnością najwygodniejsze. Jednak półki nie muszą być wcale rozsypane, a sprytnie rozmieszczone. Czy balkon też może być ?pokojem?? Może nie pokojem, ale jego przedłużeniem- pięknym ogrodem zimowym, na pewno. A co jeśli nie ma balkonu, półki rozplanowane, ale salonik wciąż przytłoczony? To rozwiązanie również jest blisko.

ZaBLOKowane urządzanie?

Urządzenie pokoju dziennego w bloku często wiąże się z dużym poświęceniem. Głównie jeśli chodzi o nasz czas. Przestrzeń, jaką posiadamy jest w dużej mierze ograniczona swoimi rozmiarami, a często nawet kształtem. Dlatego na dobór odpowiedniego wyposażenia musimy poświęcić o wiele więcej czasu, niż ma to miejsce w przypadku okazałych pomieszczeń.

Często to, co możemy zrobić, nie idzie w parze z tym, czego byśmy chcieli. Pokój dzienny w bloku powinien być jak najbardziej funkcjonalny, a mimo to wciąż zachowywać reprezentacyjność- znak rozpoznawczy salonu. Pokoje dzienne w blokach nie zwalają z nóg swoją wielkością, toteż dobrym wyjściem jest optyczne powiększenie kilkoma prostymi sposobami. Podstawą jest dobra baza kolorystyczna: najważniejsze, by były to jasne, naturalne kolory. Sprawdzi się tu złamana biel, kolor cappuccino, czy odcienie budyniu. Niewskazane są mocne, elektryzujące kolory na ścianach. Sprawdzą się one natomiast bardzo dobrze, jako akcenty dekoracyjne ?porozrzucane? w strategicznych miejscach pokoju.

Nasz salon może się wydać wizualnie większy, gdy połączymy go z kuchnią (a może i również z korytarzem). Otwarta przestrzeń może ułatwić komunikację między domownikami. Warto jednak delikatnie podkreślić sekcje, jakie obowiązują w naszym rozbudowanym salonie: wyraźnie zaznaczone miejsce odpoczynku i rozrywki, odcinające się od kuchni i jadalni. Nasze mieszkanko najlepiej jest też odpowiednio oświetlić: im jaśniejsze, tym większe się wydaje. Sprawdzą się zatem lampy ?wieloźródłowe?.

Ważne jest też to, w jaki sposób chcemy podkreślić poszczególne części pomieszczenia. Abażury rzucają tzw. światło teatralne, rozpraszające się w miarę odległości. Natomiast światła halogenowe i (coraz częściej wybierane) taśmy LED specjalizują się w bezpośrednim ?rzucie? światła na cel. Chcąc podążyć za modą, warto zainteresować się ściennymi panelami 3D. Zaaplikowane na jedną ścianę, podkreślą ją i nadadzą charakteru pomieszczeniu. Znajdzie się również coś dla tradycjonalistów: nigdy nie przemijająca moda na drewno. W formie paneli, dodatków czy mebli. Do małych mieszkań koniecznie w jasnych, neutralnych barwach, lub w ciepłych o lekkim, miodowym zabarwieniu.

Podsumowanie

W dorosłym życiu często stajemy przed trudnymi wyborami. Z wiekiem może być ich coraz więcej i mogą okazywać się jeszcze bardziej obciążające. Jednak zróbmy dla siebie chociaż taką, małą przyjemność i nie sprawiajmy, aby aranżacja naszego mieszkania, również zapisała się na liście tych traumatycznych doznań. Niech to będzie dla nas strefa komfortu, którą dopracowaliśmy sami.

Leave a Comment