wianek na Wielkanoc

Czy wiesz, jak wykonać wielkanocne wianki na drzwi wejściowe?

Dekoracje na Wielkanoc podkreślają charakter święta oraz radosny czas oczekiwania na wiosnę. Budząca się do życia przyroda inspiruje do układania kompozycji ze świeżych roślin oraz ozdabiania domów pisankami i figurkami zajączków. Ciekawym trendem w dekorowaniu otoczenia są kolorowe, wielkanocne wianki na drzwi zewnętrzne. Jak je wykonać, aby długo cieszyły oczy ładnym wyglądem?

Skąd pochodzi tradycja wieszania wianków na drzwiach?

historia wianków Wbrew pozorom tworzenie wieńców i eksponowanie ich na drzwiach nie jest obcą modą. W tradycji słowiańskiej plecione na różne okazje wianki, towarzyszyły człowiekowi przez całe życie. Nawet dziś często spotykamy się z tą dekoracją. Pierwszokomunijne dziewczynki i panny młode zakładają je na głowy, a dziewczęta, które poszukują miłości, rzucają w nurt rzeki podczas nocy świętojańskiej. Wieńce towarzyszą też uroczystościom dożynkowym oraz towarzyszą pożegnaniu zmarłych.

Symbolika wieńca z roślin jest rozległa. Najczęściej oznacza on naturalny, zamknięty cykl życia, w którym następują po sobie różne wydarzenia. To także znak więzi rodzinnych. Obecność wianka na furtce lub drzwiach wejściowych powinna być odczytywana jako zaproszenie do wejścia i rozgoszczenia się w kręgu bliskich. Poza tym jego powieszenie w tych miejscach oznacza, że cenimy wartości rodzinne oraz oczekujemy wizyt życzliwych osób.

Piękna symbolika wieńca na drzwiach inspiruje do jego wykonania i powieszenia. Zbliżająca się Wielkanoc to idealny moment, aby ożywić tę tradycję. Gotowy wianek można kupić, ale jego własnoręczne przygotowanie przyniesie dużo satysfakcji. Poniżej znajdziesz kilka pomysłów na wieńce wielkanocne do przymocowania na drzwiach.

Pomysły na wielkanocne wianki

wianek na Wielkanoc Wieńce na Wielkanoc mogą być skromne lub bogato zdobione. Wybór należy do Ciebie. Podstawą dekoracji jest okrąg wykonany z wikliny, brzozowych witek lub bukszpanu. Jeśli wybrany materiał wydaje się zbyt wiotki, można go wzmocnić drutem. Bez obaw, metalowa obręcz nie będzie widoczna, ponieważ zasłonią ją liście i elementy dekoracyjne. Okrągłą podstawę możesz wykonać samodzielnie albo kupić gotowy produkt w kwiaciarni lub sklepie z dekoracjami.

Co jeszcze będzie przydatne w pracy nad wieńcem? Oto lista niezbędnych akcesoriów:

? ostre nożyczki,
? pistolet do klejenia na gorąco + klej, opcjonalnie giętki drucik,
? gruba wstążka (do zamocowania wianka na drzwiach),
? wybrane elementy dekoracyjne, np. wydmuszki jaj przepiórczych, syntetyczne pisanki, suszone lub
sztuczne kwiaty (żonkile, tulipany, narcyzy),
? kokardki, koraliki itp.

Przed rozpoczęciem prac zdecyduj, w jakim stylu chcesz wykonać wieniec. Możesz użyć samych wydmuszek, sztucznych kwiatów lub pisanek albo zrobić artystyczną, kolorową instalację ze wszystkich elementów.

Poszczególne detale przymocuj do obręczy klejem. Bardziej kłopotliwe części, np. kwiaty, możesz przytwierdzić giętkim drutem. Na szczycie wieńca zawiąż dużą, dekoracyjną kokardę i ukryj za nią mocowanie z szerokiej wstążki.

Pamiętaj, aby Twój wieniec pasował do koncepcji innych wielkanocnych dekoracji. Stosuj tematyczneozdoby wielkanocne kolory, np. żółty, zielony i biały. Możesz urozmaicić je pastelami lub barwą czerwoną. Nie zapomnij także o tym, by do kompozycji włączać tylko wczesnowiosenne gatunki kwiatów, np. tulipany i żonkile. Róże czy słoneczniki są ładne, ale nie pasują do stylistyki Wielkiej Nocy.

Obawiasz się, że wieniec na drzwiach może zostać zniszczony przez okolicznych łobuzów albo bezpańskie koty? Nic straconego. Możesz wykonać wianek i położyć go na stole w jadalni (pomiń wtedy tworzenie kokardy i mocowania). Taka dekoracja, połączona z bukietem świeżych tulipanów i koszykiem pisanek, wprowadzi do Twojego domu dużo uroku.

 

Wielkanocne wieńce to przykład tego, jak można ożywić tradycję. Ich przyjazna symbolika podkreśla rodzinny charakter świąt wielkanocnych oraz radosny czas oczekiwania na nadejście wiosny. Warto wykonać wianek i zamocować go na drzwiach lub położyć na stole. To nie tylko piękna dekoracja, ale przede wszystkim symbol wspólnoty oraz spędzania czasu w gronie najbliższych osób.

Leave a Comment