Czy PODDASZ się aranżacji?

Remonty i stylizacje pomieszczeń mieszkalnych mogą należeć do satysfakcjonujących. Zanim jednak zaczniemy naszą prace nad stylizacją wnętrza na poddaszu musimy pamiętać o kilku ważnych kwestiach prawnych, bez których nasza ingerencja w stylizację piętra nie dojdzie do skutku. Przed podjęciem jakiekolwiek działania, zapoznajmy się więc z treścią tego artykułu.

W kwestii prawnej

Nadchodzi taki czas, w którym nasza latorośl dojrzewa i postanawia rozwinąć się na tyle, aby założyć własną rodzinę. Jednak w czasach, gdy ceny mieszkań przyprawiają o koszmary, a potomstwo mimo manifestacji o samodzielności, pragnie również koła ratunkowego w postaci rodziców, z pomocą przychodzi poddasze. Jak to się mówi: ciasne, ale własne. A mniej wdzięczni mogą tę darowiznę określić: lepsze to, niż nic. Jakby nie spojrzeć, para postanawia się wprowadzić. Pytanie tylko, czy ich postanowienia dojdą do skutku.

Nie wystarczy jedynie podjąć decyzji o remoncie i w jednej minucie rozpocząć prac budowlanych. Przedsięwzięcie to, ciągnie za sobą szereg wymogów, które trzeba spełnić, zanim przystąpi się do kupna materiałów. Pierwszą rzeczą, jakiej musimy być pewni to to, czy wybrane poddasze spełnia normy techniczne.Co to znaczy? Normy techniczne to nic innego jak kryteria określające dopuszczalne pomiary dla miejsca zamieszkania. Należy dokonać dokładnych obliczeń oraz ocenić, czy poddasze znajduje się w minimalnej strefie. Ma to pomóc w określeniu, czy po remoncie poddasza będzie ono tak wygodne jak nam się wydaje.

Sprawdzamy więc przede wszystkim wysokość (2-2,5m), szczelność i konstrukcję nośną dachu, wytrzymałość stropu, a także docieplenie i możliwość pociągnięcia mediów. Potrzebna są również zgody na adaptację poddasza: np. od właścicieli domu (lub współwłaścicieli), władz miasta, oświadczenie o prawach do budowy czy ekspertyzy techniczne. Po otrzymaniu wielu pozytywnych dokumentów, możemy rozpocząć konstruowanie harmonogramu budowy, w którym uwzględnimy m.in. montaż wyposażenia, wykończenia i budowy, ocieplenia itp.

Strona wizualna

Jeżeli przebrnęliśmy przez wszystkie detale związane z dokumentacją, czas wziąć na siebie (często niełatwe) urządzenie mieszkania na poddaszu. To co nas pociąga w mieszkaniach tego typu to przede wszystkim ich skosy i belki nośne. Jednak to, co przyprawia o szybsze bicie serca, może być też powodem migreny. Należy zdawać sobie sprawę, że adaptując poddasze bardzo ciężko jest pogodzić piękno z funkcjonalnością. Właśnie tu wina spada na nasze ukochane belki. Musimy się naprawdę postarać, aby wystrój pokoi na poddaszu zapierał dech w piersiach odwiedzających.

Jednak nie ma rzeczy niemożliwych: pomysły na urządzenie poddasza zawsze się znajdą, a my mamy w zanadrzu kilka propozycji na to, jak uprościć sobie działanie. W pierwszej kolejności weźmy pod lupę sypialnię. W końcu to jest właśnie miejsce, w którym będziemy mogli skutecznie odizolować się od codzienności. Warto byłoby, gdyby była jedyna w swoim rodzaju. Aranżując ją, możemy trochę ponieść się fantazji. Jest to miejsce wypoczynku, a więc nie liczy się ilość mebli, a ich oryginalność. Zamiast stawiać na ciężkie komody, łóżka i szafy, zdecydujmy się na kilka szafek stworzonych pod wymiar i łóżko z szufladą na pościel. Sypialnia powinna mieć wystrój delikatny i nieprzytłaczający, uważajmy więc również z dekoracjami.

Idealnym rozwiązaniem byłoby, gdyby obok sypialni znajdowała się chociaż niewielka garderoba, jednak (jak wiadomo) czasami nie można mieć wszystkiego. Dorośli uwielbiają dobrze zaaranżowane poddasza, a więc co można powiedzieć o dzieciach? One je wręcz kochają. A jak zaaranżować pokój dla dziecka lub nastolatka ze skośnym dachem?

Najlepsze będą kryjówki na zabawki i książki oraz piętrowe łóżko sięgające sufitu. Otrzymamy pewnie postulat o zjeżdżalnię z łóżka piętrowego, ale uwaga: wszystko w granicach rozsądku. A nastolatek? Oryginalność jest w cenie, a co może być lepszego niż pokój na poddaszu spersonalizowany z gustem pociechy? Tu akurat nie ma co inwestować w ?puchate? sprzęty. Na czasie jest teraz nowoczesność: industrialne wyposażenie i chłodna kolorystyka.

Podsumowanie

Aranżując pomieszczenia na poddaszu pamiętajmy, że nasza powierzchnia jest ograniczona, warto więc pomyśleć o odpowiednim oświetleniu i kolorystyce. Świetnie sprawdzą się jasne kolory, jednolite ściany, drewniane wykończenie, a także punktowe oświetlenie wybranych stref mieszkania. Przez takie aranżacje wnętrz strych może jedynie zyskać.

Leave a Comment