komora śrutownicza

Co warto wiedzieć o komorach śrutowniczych?

Komory śrutownicze są coraz częściej spotykanym wyposażeniem wielu zakładów produkcyjnych. Dzięki nim można sobie pozwolić na zdecydowanie bardziej sprawną i bezpieczną obróbkę różnych surowców. Są one bardzo ważne dla zabiegu obróbki określanego mianem śrutowania, który zapewnia efekty lepsze niż dawniej stosowane piaskowanie. Przygotowanie elementów i powierzchni metalowych do zabiegów takich, jak malowanie, aplikacja powłoki antykorozyjnej czy spawanie, wymaga zawsze ich właściwego oczyszczenia.

Komora śrutownicza ? budowa i zastosowanie

 komora śrutowniczaW tym właśnie celu coraz częściej wykorzystywany jest zabieg określany mianem śrutowania. Dzięki niemu pozbyć się można wszelkich zabrudzeń oraz osadów i uzyskać równomiernie chropowatą powłokę. Śrutowanie jest wykonywane w szczególności na wszystkich obiektach o większych rozmiarach, których nie da się rozłożyć na mniejsze części. Takie wielkogabarytowe przedmioty są śrutowane w specjalnych pomieszczeniach, określanych najczęściej jako profesjonalna komora śrutownicza. Opisywane konstrukcje wyposażone są w cały szereg zróżnicowanych rozwiązań, pozwalających na neutralizację ubocznych produktów obróbki. W szczególności chodzi tutaj o systemy wentylacyjne, dzięki którym wykorzystywane do śrutowania ścierniwo, nie stwarza żadnego zagrożenia dla pracujących wewnątrz komory pracowników.

 komora śrutowniczaTak zwany śrut wykorzystywany w czasie tego procesu, składa się bowiem z drobnych cząsteczek metalu, korundu czy też garnetu. Bez ich neutralizacji mogłyby one stwarzać bardzo poważne zagrożenie dla pracowników znajdujących się w środku komory, jak też i poza nią. Pracownicy wykonujący swoje obowiązki w kabinach śrutowniczych więc, muszą pamiętać o konieczności dostosowania się do ważnych zasad bezpieczeństwa. Posiadać muszą na przykład odpowiednią odzież ochronną oraz dodatkowy sprzęt. Do ochrony dróg oddechowych pracowników z kolei wykorzystywana jest szczelna przyłbica z dedykowanym niezwykle skutecznym systemem filtracji powietrza. Te przygotowania dadzą większą pewność co do idealnego bezpieczeństwa w czasie takiej obróbki.

Kabiny śrutownicze należą do jednego z najczęściej wybieranego wyposażenia w wielu przedsiębiorstwach produkcyjnych oraz przemysłowych. Oczywiście są one wykorzystywane do wykonywania metody obróbki nazywanej śrutowaniem. W wielu przypadkach jest ona zdecydowanie bardziej skuteczna, niż wykonywane alternatywnie piaskowanie. Dzięki kabinom można zadbać o pełnię bezpieczeństwa wszystkich pracowników zajmujących się na co dzień wykonywaniem śrutowania i nie tylko.