izolacja termiczna rur

Co warto wiedzieć o izolacji termicznej?

Izolacja rur jest obecnie bardzo powszechna, bo wiąże się z nią wiele zalet, przede wszystkim w kontekście utrzymania ciepła, co może nawet zredukować pewne koszty. Dodatkowo izolacja termiczna jest już pewnym standardem, który jest dostępny dla wszystkich. Cele izolacji rur mogą być różne, ale najczęściej stosuje się izolację w celu ochrony przed utratą ciepła.

Izolacja odporna na wilgoć

izolacja termiczna rurWarto wiedzieć, że z każdej izolacji w jakiś sposób ucieka ciepło ? straty są większe w przypadku, gdy występuje znaczna różnica temperatur. Poza tym izolacja ma za zadanie ochronić rury przed zamarzaniem. Nie jest to powszechne zjawisko, ale w momencie, kiedy temperatura na zewnątrz jest niska, to rury mogą zamarznąć. Poza tym najlepsza izolacja termiczna rur uniemożliwi wodzie skraplanie. Jest to ważny aspekt, bo w przypadku skraplania bardzo łatwo jest, żeby rozwinęła się pleśń lub pojawił grzyb, co nie jest ani trochę pożądane. Ponadto rury dzięki izolacji rur są chronione przed uszkodzeniami mechanicznymi. Awarie są często kosztowne i zazwyczaj dotyczą wymiany nie tylko rur, ale także malowania ścian czy wymiany jakiejś części instalacji, dlatego warto, żeby rury były chronione przed np. wznieceniami. W przypadku systemów rur powszechny jest również hałas, który wiąże się z przepływającą wodą ? izolacja ma za zadanie stłumić wszelkie drgania i odgłosy, jakie mogłyby się roznieść po mieszkaniu.

izolacja termiczna rurIstnieje wiele sposobów izolacji termicznej rur. Można więc zastosować np. piankę polietylenową. Jest ona dobrym wyborem w przypadku dużych wahań temperatur, bo sprawdza się w zakresie od -50 do nawet 140 stopni Celsjusza. Dodatkowo pianka jest w miarę tania i charakteryzuje się odpornością na działanie farb oraz rozpuszczalników. Popularnym wyborem są też izolacje z wełny mineralnej i szklanej. Są one odporne na działanie naprawdę wysokich temperatur, dlatego najczęściej wybiera się je do instalacji przemysłowych. Kolejnym sposobem są kształtki styropianowe ? wykonuje się je ze styropianu. Natomiast pianka kauczukowa jest inną wersją pianki polietylenowej. Jednakże pianka kauczukowa dobrze przepuszcza parę wodną, jest elastyczna, a dodatkowo można ją zakładać np. na rury miedziane. Warto jednak zaznaczyć, że wybór otuliny uzależniony jest od średnicy rur i nie tylko ? należy wziąć również pod uwagę np. temperaturę otoczenia. Dobrą otulinę można poznać po tym, że będzie ona dobrym izolatorem nawet w przypadku cienkiej warstwy ? choć najczęściej stosuje się izolację od 20 do 30 mm.

Dobry wybór izolacji termicznej może sprawdzić, że domowa instalacja będzie wydajna, a przede wszystkim żywotna. Należy jednak dokonać dobrego wyboru, który powinien być uzależniony od tego, jakie rury ma się w domu i od tego, czy dana otulina będzie najlepszym dostępnym materiałem do danej instalacji.

Leave a Comment