Nikt nie wyobraża sobie teraz domu czy firmy bez kanalizacji. Dzięki nowoczesnej armaturze, systemowi rur i odbierania ścieków bytowych i przemysłowych nie trzeba się martwić o nieprzyjemny zapach i zanieczyszczenia. Nie trzeba też wychodzić na dwór by skorzystać z łazienki, czy myć się w misce. Na pewno nowoczesne instalacje wodno-kanalizacyjne znacząco ułatwiły życie.
Rura o dobrej średnicy
Jednak żeby taka instalacja działała niezawodnie i nie sprawiała problemów to trzeba ją odpowiednio wykonać. Większość domostw podłączona jest do kanalizacji miejskiej, nie muszą zatem martwić się o odbiór nieczystości. Przydomowe oczyszczalnie czy szamba (plastikowe lub betonowe) są montowane tylko na wsiach i w mniejszych miejscowościach, w których nie ma opcji podłączenia domu do centralnej sieci. Poza tym, wybór szamba lub oczyszczalni jest prosty. Wielkość zależy od ilości osób zamieszkujących dom. Co do armatury łazienkowej to wybierana ona jest pod kątem estetyki. Wanna, toaleta, czy umywalka ma być ładna, pasować do wnętrza, ważna jest także trwałość. Co jednak wiadomo o rurach? Większośc osób wie tylko tyle, że rury są potrzebne, wiedzą jak wyglądają te pod zlewem czy umywalką, ale nic poza tym.
A przecież rodzajów rur jest bardzo wiele. Na przykład solidna rura kanalizacyjna wewnętrzna będzie miała większą średnicę niż rura doprowadzająca wodę. Rury kanalizacyjne muszą być szersze ze względu na ciśnienie i objętość zanieczyszczeń jakie przez nie przepływają. Rura od wody na pewno się nie zatka, więc może być wąska. Kolejna kwestia to odporność na uszkodzenia. Rura kanalizacyjna jak i wodna musi być odporna na działanie wysokich i niskich temperatur. Jak wiadomo z kranu może lecieć woda lodowata i niemal wrzątek. Rura zatem nie może się stopić czy odkształcić pod wpływem ciepłej wody ani też usztywniać się i pękać pod wpływem działania zimnej wody. Zasadniczo też rury montowane na zewnątrz muszą być solidniejsze niż te wewnętrzne. Te pierwsze narażone są także na niekorzystne czynniki atmosferyczne, takie jak wilgoć w ziemi, jak również muszą być odporne na nacisk (w szczególności specjalne rury montowane pod przejazdami, drogami, chodnikami).
W związku z tym takie rury muszą mieć solidne, grube ścianki, często mają też karbowaną fakturę, która lepiej przenosi naciski. W sklepach budowlanych można też znaleźć rury w różnych kolorach (często są one pomarańczowe, białe lub szare), długościach i kształtach (np. rury proste i gięte). Zawsze warto dobierać rury do konkretnego budynku.