Altana

Co powinno wyróżniać dobrze zaprojektowaną altanę?

W obecnym czasie coraz większa liczba osób chce zbudować w swoim ogrodzie odpowiednią altanę. Dzięki niej bowiem, zapewnić sobie można najbardziej odpowiednie warunki do wypoczynku na łonie natury, będąc jednocześnie osłoniętym na przykład od opadów deszczu. Projektując altanę, warto oczywiście zwrócić uwagę na kilka ważnych jej parametrów.

AltanaNajbardziej na kwestię wygody eksploatacji danej altany przekładać się będzie oczywiście jej rozmiar. Na działkach rekreacyjnych oraz w pobliżu domów jednorodzinnym, buduje się niewielkie zadaszenia. Warto przy tym pamiętać, że budowa altany o powierzchni przekraczającej 35 m2, będzie się wiązała z koniecznością uzyskania odpowiednich zezwoleń na budowę. Odpowiednia altana powinna mieć również dostosowany do indywidualnych potrzeb kształt. Obecnie popularne są projekty, gdzie zadaszenie to ma formę kwadratu, prostokąta, koła ale także i wieloboku. Bardzo popularne są ostatnio te zadaszenia ogrodowe, które mają większą powierzchnię, a dodatkowo posiadają sześcio lub ośmiokątną budowę. Najprostsze projekty zazwyczaj uwzględniają zadaszenie o polu kwadratu czy też prostokąta. Jest to zresztą rozwiązanie zdecydowanie najlepsze na działkach o bardzo małej powierzchni.

AltanaOdpowiednia i nowoczesna altana wyróżniać się jednak powinna również dobrze dobranym projektem samego zadaszenia. Obecnie do tych najbardziej popularnych rozwiązań w tym zakresie zaliczyć należy dachy stałe, nieprzezroczyste. Pokryte mogą być one na przykład warstwą bardzo odpornej dachówki ceramicznej. Równie powszechnie stosowane są wszystkie te rozwiązania, które są pośrednie. Chodzi tutaj o zadaszenia przezroczyste, nie ograniczające dostępu światła słonecznego do wnętrza konstrukcji. Altany w obecnym czasie to również bardzo często dachy niestałe, które na przykład mogą zostać wykorzystane do ekspozycji roślinności pnącej. Jeżeli chodzi o samą konstrukcję współczesnej altany ogrodowej, to jest ona nadal oparta o drewno konstrukcyjne. Pamiętać więc należy o konieczności jego prawidłowego zabezpieczenia.

W ostatnim czasie coraz większej ilości osobom zależy na zbudowaniu w swoim ogrodzie altany. Aby tak oczywiście było, pamiętać należy o konieczności jej uprzedniego, odpowiedniego zaprojektowania. Tylko w takiej sytuacji będzie można zyskać pewność, że jej ogólna funkcjonalność oraz wygląd, zostaną w odpowiedni sposób dostosowane do potrzeb użytkowników. Altany bowiem mogą się obecnie mocno między sobą różnić, na przykład pod względem zastosowanego w ich przypadku dachu.