skład opału w mławie

Co oferują składy opału?

Do najpopularniejszych paliw stałych w Polsce zalicza się węgiel. W domach pali się głównie węglem kamiennym. W niektórych obszarach kraju, na przykład w Krakowie, palenie węglem jest zabronione, ale liczba kotłów węglowych wciąż jest wysoka i jest to najbardziej popularna forma indywidualnej produkcji ciepła w gospodarstwach domowych. Oprócz węgla w składach opału można kupić także drewno, brykiet czy pellet. Na składach można często kupić workowany ekogroszek, czyli węgiel o średniej gradacji, który spełnia określone wymagania.

skład opału mławaGłówne wymagania stawiane wobec ekogroszku to niska zawartość popiołu, siarki i wilgoci. Jest to rodzaj paliwa, który dzięki swojej gradacji idealnie nadaje się do palenia w piecach z automatycznymi podajnikami, co jest bardzo wygodne. Ten typ węgla gwarantuje stałą i niską emisję zanieczyszczeń w porównaniu do innych typów. Chcąc palić drewnem, które też jest dostępne w składach opału, na przykład w Mławie, trzeba liczyć się z jego niższą kalorycznością. Najwyższą wartość opałową wykazują takie gatunki drewna jak grab, dąb czy jesion. Drewno dobrze nadaje się do palenia w kominku. Piece z automatycznymi podajnikami mogą być zasilane także pelletem. Ten rodzaj paliwa jest niewiele mniej wydajny niż ekogroszek.

skład opału w mławieW takim miejscu jak skład opału w Mławie można kupić węgiel luzem lub workowany. Dostępne są także inne rodzaje paliw stałych, takie jak drewno czy pellet. Kupowanie opału wyłącznie w sprawdzonych składach to najlepszy sposób, żeby zagwarantować sobie na zimę paliwo wysokiej jakości, które nie jest zawilgocone lub podrobione. Ze wszystkich paliw stałych ekogroszek wyróżnia się pod względem ekologicznym. Dzięki temu, że jego spalanie jest równomierne, węgiel emituje stałą i niewielką ilość spalin. Wciąż jest to więcej, niż w przypadku ogrzewania gazowego, ale mniej, niż podczas spalania zwykłego węgla. To rozwiązanie, które jest też atrakcyjne cenowo. Węgiel jest produkowany w polskich kopalniach, dzięki czemu jego cena jest atrakcyjna. Chcąc kupić węgiel w składzie opału, nie trzeba się do niego udawać osobiście. Paliwo można zamówić wraz z dostawą i rozładunkiem, a często także z wrzuceniem do piwnicy za dodatkową opłatą.

Zamawianie workowanego węgla, szczególnie ekogroszku, jest wygodniejsze, ponieważ można go bez problemu przenieść w inne miejsce. Jest on składowany na paletach, a do rozładunku wykorzystuje się zamontowane na pojazdach dźwigi HDS. Podczas wyboru węgla warto zwrócić uwagę na jego typ, kaloryczność oraz zawartość siarki.