Rzeczą, która wyróżnia hale łukowe na tle tradycyjnych konstrukcji jest ich szybki montaż. Dodatkowo jest to połączone z niskim kosztem realizacji. Takie hale mogą być wykorzystane jako przestrzeń produkcyjna czy magazynowa. Dodatkowe ocieplenie zapewnia komfortowe warunki nawet w trakcie zimy.
Jak zaprojektowana jest hala łukowa?
Hale łukowe buduje się przeważnie z prefabrykowanych stalowych paneli. Po wykonaniu fundamentów możliwe jest zmontowanie całości bezpośrednio na placu budowy. Grubość stali może wahać się w zakresie od 0,5 do 2 milimetrów. Ze względu na charakterystyczną konstrukcję sklepienia hala łukowa posiada dwuspadowy dach. Geometria hali pozwala zmniejszyć koszty jej ogrzewania. W hali łukowej można zajmować się uprawą roślin, na przykład w pieczarkarni lub cieplarni, może ona też służyć za magazyn, hangar czy halę sportową. Szerokość hali może sięgać nawet kilkunastu metrów, a jej długość uzależniona jest wyłącznie od potrzeb inwestora ? zwykle można ją rozbudować poprzez dołączenie dodatkowych modułów. Zadaszenie wykonuje się z profili stalowych lub naciągniętej na metalowy stelaż plandeki. Ocieplenie hali może nastąpić poprzez wykonanie natrysku z piany poliuretanowej od zewnątrz lub od wewnątrz. Częstą praktyką jest też wykonywanie ocieplenia z wełny mineralnej umieszczonej między stalowymi panelami. Dla wielu inwestorów ocieplana hala łukowa jest sposobem na skuteczne zmniejszenie kosztów magazynowania produktów.
Hale łukowe wykonuje się w jednym z czterech typów: A, C, D lub K. Do najczęstszych metod łączenia ze sobą paneli zalicza się skręcanie ich śrubami. Taśma izolacyjna zapewnia dodatkowe uszczelnienie miejsc łączenia się paneli. W celu zamontowania hali do podłoża wykorzystuje się konektory montażowe, kształtowniki oraz korytka betonowe. Pod zadaszeniem można umieścić dodatkowy aluminiowy stelaż w celu montażu na nim oświetlenia. Bezpieczeństwo zapewnia rozstaw przęseł dopasowany do typu poszycia oraz przewidywanego obciążenia podczas opadów śniegu. Do budowy ścian wykorzystuje się blachę falistą pokrytą ochronną warstwą cynku oraz lakieru. Ochrona przed skraplaniem wody ? istotna w magazynach ? może być realizowana poprzez zastosowanie blachy z filcem. Wmontowane w poszycie dachowe świetliki dostarczą większą ilość naturalnego światła.
Halę można ustawić na utwardzonym podłożu, a także na betonowych bloczkach lub wylewce. Możliwe jest wykonanie bramy przesuwnej, rozwieranej lub rolowanej. Podczas montażu mogą przydać się także wkręty do blachy i drewniane łaty stabilizujące konstrukcję.