A za firanką: panienka z okienka

Istnieje jedno powiedzonko, które idealnie mogłoby się wpasować w treść naszego artykułu: ?oczy są zwierciadłem duszy?. Rzeczywiście, w oczach możemy zobaczyć wiele. Idealnie pasuje to w przypadku mieszkań, mówi się, że ?okna są oczami domu?. Jednak nie namawiamy nikogo do spoglądania w owe ?źrenice? tylko po to, aby podejrzeć styl życia domowników. Zachęcamy za to, do zwrócenia uwagi na oprawę domowych oczu.

Woalka dla domu

W wygląd naszego domu inwestujemy bardzo dużo. Zdarza się, że fundusz przeznaczony na aranżacje naszych domów osiąga niebotyczną skalę. System bezustannej zmiany wizerunku napędzany jest przede wszystkim przez dekoratorów i nowoczesne panie domu, którym zależy w dużej mierze na tym, żeby wypaść jak najlepiej wśród swoich kompanek z najbliższego otoczenia. Wygląd jest dla nich niezwykle ważny: zarówno ich, jak i otoczenia, w którym żyją. Modna pani domu powinna otaczać się luksusem, dbać o siebie i swoje samopoczucie, dlaczego więc odmawiać jej przyjemności zaaranżowania najważniejszego dla niej miejsca, jakim jest własny dom?

Katalogowa sofa, stół z rzadkiego drewna czy meble, które wyszły spod dłuta najlepszego w kraju rzemieślnika mogą nie usatysfakcjonować zapalonej stylistki. Na ratunek na szczęście przychodzą dodatki, które dopełnią każdą wizję. Skorzystać tu możemy z wszelkiego rodzaju bibelotów i poduszek, ale ich zbyt duża ilość może nie tylko przytłoczyć wnętrze, ale i doprowadzić do zakłócenia aury pomieszczenia. Warto więc zainwestować w coś, co z pewnością odmieni nasze wnętrza, ale nie doprowadzi do przesytu.

Szczypta elegancji

Każda osoba tytułująca się mianem stylisty wnętrz wie, że kolor ma najwięcej do powiedzenia w kwestii interesującej aranżacji pomieszczenia. Po jego prawicy natomiast stoi wzór. Ta para, zgodnie sprawuje rządy na swoich terytoriach: tkaninach. Przy ich współpracy jesteśmy w stanie dopieścić nasze pokoje w iście królewskim stylu. O ile zasłony to jedynie zwieńczenie naszych okiennych modernizacji, o tyle prawdziwym wyzwaniem okazują się firany. Jak twierdzą niektórzy, o wiele trudniej jest dobrać odpowiedni materiał, który byłby zwiewny i delikatny, a jednocześnie wytrzymały. Nie możemy co prawda polegać tutaj na cudach (zwłaszcza, jeśli posiadamy dzieci): firanki mogą się zaciągnąć lub rozedrzeć, jednak ich wytrzymałość powinna się przejawiać w ich jak najdłuższej ?żywotności?.

Firany do salonu możemy podzielić na kilka kategorii i dopasowywać je wedle naszych preferencji stylizacyjnych. W żurnalach za modne firany do salonu uznaje się przede wszystkim te najdelikatniejsze. Największym zainteresowaniem cieszą się te sięgające podłogi: nadają one wnętrzu lekkości i wyrafinowania okraszonego nutą romantyczności. Warto wiedzieć, że ich powierzchnia odbija duże ilości światła, co ma znaczenie w przypadku małych pomieszczeń: światło i jasne barwy optycznie powiększają niewielki metraż. Firany i zasłony to klasyka i oznaka luksusu, a najbardziej z tymi cechami kojarzą nam się materie udrapowane i elegancko podpięte. W przypadku wąskich i wysokich okien, naszą firankę możemy przewiązać z jednej strony, natomiast gdy nasze oka są szerokie, z dwóch.

Nowoczesne firany do salonu lub sypialni upina się również na mieszany sposób, pozostawiając jedną część materiału ozdobnie podpiętą, a drugą luźno opuszczoną. Dekoracji, którymi możemy urozmaicić nasze draperie jest wiele: począwszy od tasiemek z tej samej tkaniny, przez eleganckie kokardy, kończąc na fantazyjnych chwostach. Przed zakupem nowych firanek, powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie czy możemy pozwolić sobie na wzorzyste firany, czy może lepiej pozostać przy gładkiej strukturze.

Gotowe rozwiązania również na czasie

Na rynku dostępnych jest wiele wzorów tkanin: od gładkich muślinów po grubo tkane, zdobione materie. Najczęstszym wyborem są firany kupowane pod wymiar, czyli tzw. firany z metra. Możemy je dowolnie drapować, układać i upinać. Jednakże dla wygody powstały również gotowe firany do salonu, sypialni czy kuchni. Posiadają one różne wzory i struktury, a dodatkowo możemy dokonać wyboru pomiędzy ich długością i dopasować ich szerokość według posiadanego karnisza.

Tkaninom tym nie można odmówić piękna, porównywalnego z firanami ?z rolki?, jednakże biorąc pod uwagę ich zakup musimy pamiętać, iż firany gotowe do salonu cechują się pewnymi ograniczeniami: nie zawsze wymarzony przez nas wzór firanki, sprosta wymogom metrażu naszego pomieszczenia. Niemniej, jest to dobre rozwiązanie dla osób, które nie posiadają zdolności manualnych, a ich cierpliwość względem upinania firan jest mocno ograniczona, ponieważ często bywa tak, że gotowe firany posiadają wszytą lamówkę, która dba o draperie materiału.

Podsumowanie

Firany i zasłony istotnie są przejawem luksusu i elegancji, jednak ich ?montaż? jest bardzo pracochłonny, zwłaszcza jeśli nasze pomieszczenia posiadają długie ściany, a nasze karnisze są osadzone wysoko. Po wielokrotnym wspinaniu się po drabinie i upiększaniu okien, ucierpieć mogą nasze ramiona, kręgi oraz nogi, warto więc pomyśleć o alternatywie w postaci rolet np. rzymskich.

Leave a Comment