Czy z wizyt u dziadków pamiętasz, w jaki sposób dekorowali oni ściany? Nie mówię tu o obrazach czy zdjęciach, ale o tym, czym zastępowali brak współczesnych tapet i setek kolorów farb, którymi dysponujemy teraz. Przychodzi Ci na myśl malowanie wzorów na gładkich ścianach? Jasne! To właśnie temat dzisiejszego wpisu ? dekorowanie powierzchni wzorzystymi wałkami.
Dawniej wałki dekoracyjne były symbolami małej zasobności portfela albo braku dostępu do bardziej atrakcyjnych form wykończenia ścian. Dziś są uwielbiane przez fanów stylu retro i trendu DIY (do it yourself, z ang. zrób to sam). Pomalowanie nimi ścian to oczywiste zastosowanie, ale czy wiesz, jak jeszcze można je kreatywnie wykorzystać?
Dziś przedstawiam 3 pomysły na nietypowe użycie wałka dekoracyjnego. Jeśli masz ochotę, dopisz w komentarzu kolejne albo podziel się zdjęciem gotowego wykonania. Wszystkie inspiracje są mile widziane!
Czym są wałki dekoracyjne i jak z nich korzystać?
Wałek ze wzorem to nic innego jak gumowy, podłużny walec, na powierzchni którego znajduje się wypukły motyw. Połączenie go z podwójnym uchwytem i drugim wałkiem, wykonanym z chłonnego materiału, pozwala stworzyć gotowy zestaw malarski.
Idea malowania dekoracyjnego jest prosta. Podczas pracy oba wałki obracają się w uchwycie, co przenosi farbę z wałka chłonnego na ten dekoracyjny i tak powstaje gotowy wzór. Przed rozpoczęciem malowania wybranej powierzchni warto jednak przetestować swoje umiejętności i możliwości zestawu. W tym celu można próbnie pokryć wzorem np. rozłożony na płasko karton albo fragment ściany, który zostanie zakryty meblami.
Po udanym upiększeniu ściany, zestaw malarski staje się właściwie zbędny. Trudno jednak ot tak go wyrzucić, ponieważ jest to równoznaczne z wyrzuceniem wydanych na niego pieniędzy, a marnotrawstwo jest kiepskim pomysłem na życie. Używany wałek można odsprzedać lub komuś podarować, ale zdecydowanie ciekawiej jest go zachować i wykorzystać w twórczy sposób.
Kreatywne pomysły na wykorzystanie wałków ze wzorami
Zabawa w dekorowanie różnych powierzchni w domu może stać się świetnym hobby. Wystarczy zaopatrzyć się w niezbędne materiały oraz nie zrażać możliwymi porażkami. Wszak, nie od razu Rzym zbudowano! Z czasem przekonasz się, że Twoje prace będą stawały się coraz lepsze. Zaryzykuj i nie poddawaj się, a na pewno uda Ci się stworzyć oryginalne przedmioty codziennego użytku. Poniżej przedstawiam 3 pomysły na twórcze wykorzystanie wałka dekoracyjnego, których musisz spróbować. Oto one:
1. Malowanie powierzchni z papieru i kartonu
Wałek do malowania ścian nie musi służyć tylko do tego celu. Jego konstrukcja świetnie sprawdzi się podczas dekorowania innych, płaskich powierzchni. Dobrym pomysłem na wykorzystanie możliwości wzorzystego wałka może być upiększanie opakowań na prezenty. Wystarczy, że kupisz arkusze papieru pakowego albo gładkie kartoniki i pokryjesz je wybranym motywem. Ręcznie robione opakowania na prezenty są pełne uroku i zachwycają swoim wyglądem. Pomyśl, jak miło będzie wręczyć jubilatowi upominek, owinięty niedostępnym w sklepach papierem lub zapakowany w niepowtarzalne pudełko. Solenizant na pewno doceni Twoje starania i dzięki nim poczuje się jeszcze bardziej wyróżniony.
2. Malowanie tkanin
Mimo nasycenia rynku różnymi tekstyliami nie jest łatwo zachować unikalność. Może się bowiem zdarzać, że wzór tkaniny, który wybierzesz, spodoba się także Twojej koleżance i tym sposobem obie będziecie mieć identyczne zasłony. Obrusy, dostępne w popularnej sieciówce, mogą skusić i Ciebie, i Twoją siostrę, i kuzynkę z drugiego końca Polski. Aby posiadać w domu niepowtarzalne tkaniny, warto samemu zadbać o ich unikatowość. W tej sytuacji z pomocą ponownie przychodzą wałki dekoracyjne do malowania ścian.
Praca z malowaniem tkanin wymaga naciągnięcia ich na ramę. To pozwala uniknąć przesuwania i marszczenia materiału, co mogłyby zepsuć ostateczny efekt. Warto, by zakupiona tkanina była dość gruba i zupełnie gładka. Dzięki temu wzór, który na nią naniesiesz, będzie dobrze widoczny. Dekorować możesz materiały o różnym przeznaczeniu, np. zasłony, obrusy, bieżniki czy poszewki. Zastosowanie specjalistycznych farb do tkanin znacząco podniesie trwałość Twojego rękodzieła oraz pozwoli na jego pranie i prasowanie.
3. Malowanie drewna
Elementy drewniane i drewnopodobne są wdzięcznym materiałem do prac malarskich. Ich gładkie, proste powierzchnie wspaniale eksponują wzory i stanowią stosunkowo łatwy obiekt do wykonywania zdobień wałkami dekoracyjnymi.
W ramach upiększania powierzchni mebli możesz pokryć wzorem np. blat stołu albo stolika kawowego, siedziska drewnianych krzeseł lub taboretów, półki, fronty komód, szafek kuchennych oraz szaf ubraniowych. Udekorowaniu możesz poddać także wieka skrzyń pościelowych czy klapki kuferków na kosmetyki. Wyroby i meble z drewna lub materiałów drewnopodobnych stanowią świetne obiekty do nanoszenia na nie wzorów.
Podsumowanie
Dekorowanie wnętrz wzorzystymi wałkami wraca do łask. Z powodzeniem można używać ich do ozdabiania ścian, papieru mebli i tkanin. Warto jednak zawsze zachować umiar w próbach upiększenia swojej przestrzeni. Wybrany wzór może być gustowny i podkreślać walory wnętrza lub różnych przedmiotów, ale w nadmiarze zacznie męczyć. Również połączenie różnych motywów może działać drażniąco i sprawiać wrażenie bałaganu. Używaj zatem dekoracyjnych wałków, ale z umiarem. Dzięki temu dasz upust artystycznej naturze, a wnętrze zyska niepowtarzalny i nieprzesadzony charakter.